Plac Orła Białego

Z Encyklopedia Pomorza Zachodniego - pomeranica.pl
(Przekierowano z Roßmarkt)
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Plac Orła Białego
Śródmieście
Plac Orła Białego
Plac Orła Białego
  Nazwa pełna Orła Białego
  Nazwa niemiecka Roßmarkt
  Osiedle Stare Miasto
  Dzielnica Śródmieście
Zobacz ulicę na:
Mapa Google.
Google Street View.
Interaktywny Plan Miasta Szczecin.

Plac Orła Białego (do 1945 niem. Roßmarkt), nazwa historyczna „Rynek Koński”, która związana była z położonym w średniowieczu w jego północnej części Targiem Końskim.

Historia

W średniowieczu był to najstarszy rynek Górnego Miasta (forum novum (1306, 1312), na którym przed ostatecznym połączeniem obu części miasta, Dolnego i Górnego Miasta, stał osobny ratusz i dom kupiecki. Plac w XVIII wieku stał się najbardziej reprezentacyjnym miejscem w Szczecinie, czemu sprzyjało wybudowanie na początku XVIII wieku wielu monumentalnych budowli jak (Pałac Joński, Pałac pod Globusem, Pałac Klasycystyczny). Piękno placu podkreślała również Rzeźba Flory, która pierwotnie znajdowała się na dachu budynku Pałacu pod Globusem oraz fontanna z orłem, od której pochodzi nadana mu po 1945 roku obecna nazwa placu.

Ulice odchodzące od placu to: Staromłyńska, Łaziebna, Staromiejska, Koński Kierat i Grodzka przylegająca do placu od południowej strony. W pobliżu znajduje się także Bazylika archikatedralna św. Jakuba (przed II wojną światową była ona oddzielona od Placu szeregiem kamienic).

Przez plac prowadzą jednostronnie dwie linie autobusowe: 52 i 76. Przed wojną ulicą Staromłyńską kursowały tramwaje linii 4 i 7.