Rzeźba Fryga (Szczecin)

Z Encyklopedia Pomorza Zachodniego - pomeranica.pl
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Rzeźba Fryga
Rzeźba Fryga
Autor Maurycy Gomulicki
Lokalizacja pl. Ludwika Zamenhofa
Data powstania 2015
Materiał polimerobeton
Wymiary {{{wymiary}}}


Rzeźba Fryga – zlokalizowana na pl. Ludwika Zamenhofa.

Opis i historia

Rzeźba o kompozycji wertykalnej, skomponowana z jaskrawych, żółto-czerwonych elementów wykonanych z polimerobetonu. Według słów autora instalacja ta "to gigantyczne wrzeciono, przeskalowana dziecinna zabawka, sznur ogromnych korali. Wertykalna a jednak nie falliczna, pozbawiona podstawy, przez co niezwykle lekka, jest bardzo kobieca, kusić chce każdym swoim elementem. Negocjacje dotyczące koloru były bardzo trudne – monochrom czy bi-kolor? Czarna, czerwona czy pomarańczowa? Ja miałem ochotę na rudymentarną triadę, pociągało mnie też tropikalne, “brazylijskie” połączenie cytrynowej żółci i soczystej zieleni. Ostatecznie wybrano wersję żółto-czerwoną – płomienistą, szalenie jaskrawą i witalną. Niech więc tętni kolorem..."[1].

Wystawiona z inicjatywy Klubu 13 Muz, w ramach projektu MONUMENTO, którego celem jest "zwiększenie atrakcyjności przestrzeni publicznej w Szczecinie"[2], poprzez tworzenie nowej "struktury nowoczesnych rzeźb-instalacji realizowanych przez zaproszonych artystów o ustalonej w Polsce i Europie renomie"[3]. Odsłonięta 22 października 2015 r. w obecności artysty Maurycego Gomulickiego i wiceprezydenta Krzysztofa Soski.

Po odsłonięciu rzeźby jej stan ulegał systematycznemu pogorszeniu. Na kolorowych elementach zaczęły pojawiać się pęknięcia, a z czasem głębokie szczeliny, które zagrażały stabilności kompozycji. Kilkukrotne próby naprawy rzeźby nie przyniosły rezultatu. W zaistniałej sytuacji podjęto decyzję o usunięciu rzeźby z przestrzeni publicznej. Demontaż "Frygi" odbył się 18 grudnia 2016 roku, przy czym w trakcie rozbiórki całkowitemu zniszczeniu uległo osiem elementów rzeźby wraz z metalowym trzonem na którym były osadzone.

Demontaż "Frygi" znacząco przyczynił się do rezygnacji z projektu MONUMENTO.

Wymiary

Rzeźba - wys. ok. 7 m

Waga

Waga całkowita - ok. 7-7,5 tony

Przypisy

  1. Fryga - pierwsza instalacja w ramach projektu MONUMENTO. [Przeglądany 1 listopada 2015].
  2. Tamże. [Przeglądany 1 listopada 2015].
  3. Monumento. [Przeglądany 1 listopada 2015].

Bibliografia


IES64.png Autor opracowania: Łukasz Skubisz