Rzeźba Płonące Ptaki (Koszalin)

Z Encyklopedia Pomorza Zachodniego - pomeranica.pl
(Przekierowano z Rzeźba Płonące Ptaki)
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Płonące Ptaki (rzeźba)
Płonące Ptaki (rzeźba)
Rzeźba Płonące Ptaki.
Autor Władysław Hasior
Lokalizacja Koszalin, Politechnika Koszalińska
Data powstania 1978
Materiał żeliwo
Wymiary {{{wymiary}}}

Płonące ptaki - rzeźba usytuowana przy zbiegu ulic Jana Pawła II, Juliana Fałata i Gdańskiej w Koszalinie. Wykonana jest z żeliwa. Stanowi doskonałe uzupełnienie dla stojących obok, nowoczesnych budynków Politechniki Koszalińskiej. Instalacja ma około 80 metrów długości, a w najwyższym fragmencie 6,5 metra wysokości. Elementem dominującym są ptaki symbolizujące orły, osadzone na bojowych rydwanach i ciągnące za sobą wieloskibowe pługi. Na skarpie znajdują się dwadzieścia cztery obiekty rzeźbiarskie. Jedną z form łączących całą konstrukcję są strzały, sugerujące płomienne pociski.Płomienne ptaki przy okazji ważnych uroczystości, happeningów i imprez płoną naprawdę. W specjalnych zagłębieniach rzeźb rozpala się wówczas ogień.

Historia

Władysław Hasior pojawił się w Koszalinie w 1977 roku przy okazji otwarcia jego dużej wystawy w nowym salonie wystawowym BWA. Na zaproszenie koszalińskich władz artysta zgodził się stworzyć plenerową rzeźbę, poświęconą "Tym, co walczyli o polskość i wolność ziem Pomorza" przedstawiającą ptaki, lecz w nowoczesnej, dynamicznej i zmienionej artystycznie formie.[1] „Ptaki” Władysław Hasior stworzył na przełomie lat 1978-1980. Ich pierwotna kolorystyka była ciemno-stalowa, a pełna nazwa brzmiała: „Płonące ptaki – tym, którzy walczyli o wolność tych ziem”. Instalację nazywano po prostu "Ptakami" lub "Płonącymi Ptakami", "Ptakami Hasiora".

Pracę nad koszalińskim pomnikiem poprzedzonym projektem - drewnianą makietą, Władysław Hasior rozpoczął w 1978 roku. W roku następnym podjął też pracę nad podobnym monumentem w Szczecinie. Wcześniej w 1975 roku, z okazji indywidualnej wystawy na Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie, Hasior zrealizował kompozycję plenerową "Ogniste ptaki", której kolejną wersję w 1977 roku zaprezentował w Koszalinie, jako studium do pomnika. W roku 1980

Płoną "Ptaki"

nastąpiła prezentacja pomników w obu miastach.[2]

Władysławowi Hasiorowi w realizacji projektu pomagały koszalińskie zakłady pracy i szkoły. Określany potocznie „Ptakami Hasiora” pomnik został oficjalnie odsłonięty w dniu 11 października 1982 roku, w przeddzień ówczesnego święta Ludowego Wojska Polskiego.[3]

"Ptaki Hasiora" dzisiaj

Pomnik budził kontrowersje polityczne i artystyczne już w latach 1980-1981. Obecnie, po poddaniu renowacji, jest jednym z wartościowszych i ciekawszych obiektów Koszalina. W 2008 roku został wpisany do Krajowego Rejestru Zabytków. W uznaniu zasług artysty dla Koszalina, Zespół Szkół Plastycznych w tym mieście nosi imię Władysława Hasiora.

Autor

Władysław Hasior (ur. 14 maja 1928 w Nowym Sączu, zm. 14 lipca 1999 w Krakowie)- polski artysta rzeźbiarz, malarz, scenograf, artysta związany z Podhalem, autor wielu pomników i rzeźb, wybitny twórca rzeźby plenerowej w Koszalinie: "Tym, co walczyli o polskość i wolność ziem Pomorza". [4]

Władysław Hasior

Awangardowa twórczość Hasiora trwale wpisała się w historię sztuki współczesnej. Jego rzeźby i instalacje łączyły surrealizm z rzemiosłem kowalskim, sztuką ludową i spektaklami teatralnymi. Różne materiały, czy zwyczajne przedmioty, połączone ze sobą nabierały nowych znaczeń.

Przypisy

  1. Wolski, Adam. Ptaki ogniomistrza Hasiora. "Moje Miasto Koszalin" [online]. 2012. [Przeglądany 05 czerwca 2013].
  2. Żakiewicz, Anna. Hasior. Wystawa pod patronatem honorowym pana Adama Struzika Marszałka Województwa Mazowieckiego : wystawa z inicjatywy Pana Leona Sobieraja w 10 rocznicę śmierci Władysława Hasiora. Płock: Muzeum Mazowieckie, 2009, s. 18.
  3. Data odsłonięcia za: Laskowski Leszek. Pomniki Koszalina. Przewodnik. Koszalin: Koszalińska Biblioteka Publiczna, 2009, s. 42
  4. Władysław Hasior. W: Wikipedia.Wolna encyklopedia [online]. [Przeglądany 05 czerwca 2013].

Bibliografia

  • Laskowski Leszek. Pomniki Koszalina. Przewodnik. Koszalin: Koszalińska Biblioteka Publiczna, 2009. ISBN 978-83-87317-65-2.

Linki zewnętrzneLogo pomeranica.jpg
Autor opracowania: Tomasz Wojciechowski