SFOS - Ziemi Szczecińskiej (TV)

Z Encyklopedia Pomorza Zachodniego - pomeranica.pl
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Zburzone Stare Miasto w Szczecinie (1957). Po lewej odbudowana Kamienica Loitzów

SFOS - Ziemi Szczecińskiej (1962) – program telewizyjny przybliżający widzom ideę powołania do życia Społecznego Funduszu Odbudowy Stolicy. Znaczne kwoty z centralnego funduszu przeznaczane były nie tylko na odbudowę Warszawy, ale trafiały także do budżetów poszczególnych województw. O korzyściach, jakie z tego tytułu czerpali mieszkańcy ziemi szczecińskiej, opowiadali przed kamerami członkowie Prezydium Komitetu Wojewódzkiego Społecznego Funduszu Odbudowy Stolicy w Szczecinie – dyrektor Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki, Stanisław Badoń, dyr. Okręgu Lasów Państwowych, Józef Lewandowski, oraz wicekurator Okręgu Szkolnego, dr Antoni Warzecha.

Ze zbiórek przeprowadzonych w latach 1946-1961, społeczeństwo województwa szczecińskiego przekazało na SFOS ponad 55 mln złotych. Z centralnego funduszu kwotę w wysokości 26 mln zł przeznaczono na inwestycje kulturalne w Szczecinie i województwie szczecińskim, w tym na odbudowę Zamku Książąt Pomorskich ponad 6 mln złotych. Ponadto pieniądze przeznaczono na dofinansowanie Muzeum Pomorza Zachodniego, Teatru Lalek, Operetki, szczecińskich bibliotek, odbudowę zabytkowej kamienicy na Starym Mieście i estrady w Parku Kasprowicza. Przy pomocy SFOS za kwotę 5 mln zł odbudowano 8 sal widowiskowych w Choszcznie, Dębnie, Goleniowie, Gryficach, Gryfinie, Kamieniu Pomorskim, Łobzie i w Świnoujściu, natomiast od podstaw wybudowano Wiejski Dom Kultury w Dolicach (400 tys. zł).

W dziedzinie oświaty fundusze przeznaczono m.in. na budowę burs i internatów w Szczecinie, a także szkoły podstawowej na Bezrzeczu, dofinansowanie szkół w Chominie, Dobrzanach i w Myśliborzu, budowę sal gimnastycznych i ogródków jordanowskich. Ponadto znacznymi kwotami dofinansowano budowę żłobka przy ul. Felczaka, budowę krytej pływalni w Stargardzie Szczecińskim, kąpieliska w Pyrzycach i hali sportowej w Szczecinie.

Informacje o programieCiekawostki

  • W lipcu 1946 roku, w ramach świadczeń na SFOS, szczecinianie przekazali zniszczonej Warszawie odlewy trzech niemieckich pomników wykonanych z brązu, 350 przenośnych piecyków, 100 m3 drewna, jedną koparkę i 1750 złotych - dar pracowników Kolei.ŹródłaLogo pomeranica.jpg
Autor opracowania: Andrzej Androchowicz