Samorząd Województwa Zachodniopomorskiego

Z Encyklopedia Pomorza Zachodniego - pomeranica.pl
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Samorząd Województwa Zachodniopomorskiego – jednostka samorządu terytorialnego. Od 1 stycznia 1999 istniejący w strukturze Rzeczpospolitej Polskiej związek społeczności regionalnej, żyjącej na obszarze Województwa Zachodniopomorskiego, który z mocy prawa powołany jest do samodzielnego wykonywania zadań administracji publicznej (własnych i zleconych). Wyposażony jest w materialne i prawne środki umożliwiające ich realizację. Posiada możliwość stanowienia poprzez te organy prawa miejscowego, obowiązującego na jego obszarze. Ma możliwość kształtowania własnej wewnętrznej organizacji, m. in. wyboru organów samorządu wojewódzkiego:

Samorząd województwa ma osobowość prawną i dysponuje mieniem wojewódzkim oraz prowadzi samodzielnie gospodarkę finansową na podstawie budżetu, wykonując określone ustawami zadania publiczne w imieniu własnym i na własną odpowiedzialność.

Źródła

  • T. Białecki (red.): Encyklopedia Szczecina, Encyklopedia Szczecina, T2 (P-Ż), Wyd. US-Instytut Historii, Szczecin 2000, s.302-303, 686, ISBN 83-87341-45-2

Zobacz też

Linki zewnętrzne