Sklep papierniczy Franciszka Szymańskiego

Z Encyklopedia Pomorza Zachodniego - pomeranica.pl
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Sklep papierniczy Franciszka Szymańskiego – prywatna placówka handlowa działająca przy pl. Teatralnym (obecnie pl. Żołnierza) w Szczecinie w latach 1945-1948

STRONA W BUDOWIE

Historia

W 1945 roku Franciszek Szymański w budynku dawnej Miejskiej Kasy Oszczędności przy Königsplatz (po wojnie pl. Teatralny, obecnie Żołnierza) założył prywatne przedsiębiorstwo handlu towarami w zakresie hurtu i detalu. Sklep mieścił się po prawej stronie dzisiejszego Sądu Rejonowego, granicząc z Domem Prasy.

W pierwszej fazie swojej działalności przedsiębiorstwo zajmowało się handlem bardzo różnorodnymi produktami, m.in. artykułami papierniczymi. Z tego okresu datowało się ogłoszenie Domu Handlowo-Komisowego przy pl. Hołdu Pruskiego 8. Nieco później placówka nastawiła się wyłącznie na handel artykułami papierniczymi, głównie biurowymi i szkolnymi.

W okresie trwania tzw. „bitwy o handel” powierzchnia sklepu ulegała stopniowemu zmniejszeniu. Początkowo przedsiębiorstwo musiało opuścić pomieszczenia w Domu Prasy. Sklep działał wyłącznie w budynku obecnego sądu. Na przełomie 1949 i 1950 roku prywatny sklep Franciszka Szymańskiego został zlikwidowany, jednak nie zniknął z pejzażu miasta. Placówkę przejęła Centrala Handlowa Przemysłu Papierniczego Województwa Szczecińskiego, urządzając w tych samych pomieszczeniach sklep detaliczny. W 1951 roku budynek został przekazany Komitetowi Wojewódzkiemu PZPR.

Ogłoszenia prasoweInne


IES64.png
Autor opracowania: Andrzej Androchowicz