Sobota w Zamku Książąt Pomorskich (TV)

Z Encyklopedia Pomorza Zachodniego - pomeranica.pl
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Sobota w Zamku Książąt Pomorskich (1986) – czterodcinkowy blok programowy zrealizowany z okazji 41 rocznicy wyzwolenia Szczecina. Prezentacja historii, teraźniejszości i dorobku miasta, a także perspektywy rozwoju Szczecina i regionu do roku 2000.

W kolejnych wejściach na antenę ogólnopolską przybliżono sprawy związane z przemysłem ciężkim i lekkim miasta. Zaprezentowano migawki filmowe m.in. ze Stoczni im. Adolfa Warskiego, stoczni Gryfia i Jachtów Morskich, Fabryki Kabli w Załomiu, Zakładów Przemysłu Odzieżowego „Dana” oraz jednego z największych armatorów na świecie, Polskiej Żeglugi Morskiej.

Program zdominowała dyskusja na temat archeologii i prac wykopaliskowych na zamku i na podzamczu, a także na temat historii miasta i samego zamku, w którym program realizowano - w tej części wykorzystano archiwalne zdjęcia i materiały filmowe. Zamek od lat jest prężnym ośrodkiem kultury z własnym kinem, teatrem, salami wystawowymi oraz z salą koncertową. Tu w dużej mierze skupia się życie kulturalne i artystyczne miasta. Tu odbywają się najważniejsze imprezy w Szczecinie: festiwale, wystawy, koncerty.

Szczecin przedstawiono także jako ważny ośrodek medyczny kraju. Tu przeprowadzano unikatowe w skali światowej operacje oczu (leczenie zeza).

Wiele miejsca poświęcono rozbudowie miasta w latach osiemdziesiątych (m.in. budowa nowego centrum radiowo-telewizyjnego oraz centrum prasowo-poligraficznego), jak i planom i inwestycjom na przyszłość (m.in. budowa ogrodu zoologicznego).

W programie zralizowanym przez Leszka Szopę na Zamku Książąt Pomorskich udział wzięli przedstawiciele władz miejskich, delegaci na X Zjazd PZPR, naukowcy, przedstawiciele środowisk twórczych, a także miejscowi wykonawcy i zespoły artystyczne. W ciągu kilkugodzinnej emisji szczecińskiego bloku czynne były telefony, dzięki którym telewidzowie mogli wyrazić swoje opinie dotyczące spraw miasta i regionu.

Informacje o programie

  • scenariusz i realizacja: Leszek Szopa
  • emisja: 26 kwietnia 1986, godz. 11.50 (cz. I), 13.40 (cz. II), 15.05 (cz. III), 17.50 (cz.IV) - TVP2 pr. ogólnopolskiCiekawostki

  • W programie po raz pierwszy zaprezentowano nową planszę Szczecińskiego Ośrodka Telewizyjnego przedstawiającą Pomnik Czynu Polaków na Jasnych BłoniachŹródłaLogo pomeranica.jpg
Autor opracowania: Andrzej Androchowicz