Stanisław Brychcy

Z Encyklopedia Pomorza Zachodniego - pomeranica.pl
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Stanisław Brychcy
operator filmowy
brak zdjecia
Data urodzenia 13 listopada 1955
Miejsce urodzenia Szczecin
Data śmierci 31 stycznia 2015
Miejsce śmierci Myślibórz
Miejsce spoczynku Cmentarz Centralny w Szczecinie (kw. 87D-12-11)
Lokalizacja grobu zobacz na mapie


Stanisław Brychcy (1955-2015) – operator filmowy

Życiorys

Stanisław Brychcy urodził się 13 listopada 1955 roku w Szczecinie. Po ukończeniu w 1976 roku Technikum Chemicznego podjął pracę w szczecińskim Ośrodku Telewizyjnym. Początkowo pracował jako asystent operatora filmowego. Był wychowankiem wybitnego operatora Janusza Pietrzykowskiego. Po jego śmierci w 1981 roku pracował jako samodzielny operator. Był twórcą wielu filmów dokumentalnych powstałych w OTV Szczecin. Filmy realizował m.in. z Andrzejem Androchowiczem i z Włodzimierzem Kaczmarkiem. Był autorem zdjęć filmowych do cyklicznych programów - Telewizyjnego Technikum Rolniczego, Opowieści bałtyckich, Magazynu morskiego, magazynów Zawsze po 21.00 i Ekspresu reporterów. Na taśmie filmowej utrwalał najważniejsze wydarzenia w Szczecinie i na Pomorzu Zachodnim, m.in. rejestrował okoliczności towarzyszące powstaniu i działalności „Solidarności”, stanowi wojennemu czy imprezom kulturalnym np. festiwalowi FAMA w Świnoujściu. Od lat przygotowywał codzienne relacje filmowe do lokalnej „Kroniki”. Wiele materiału poświęconego ludziom morza i pracy na morzu zapisał na taśmie filmowej podczas rejsów na pokładach statków PŻM i PŻB. Osobną kartę w jego twórczości filmowej stanowiła tematyka przyrodnicza. Zrealizował szereg takich filmów na Pomorzu Zachodnim i Ziemi Lubuskiej, m.in. do programów Włodzimierza Kaczmarka Skarby przyrody i Piąta pora roku. Był autorem zdjęć do filmów, które brały udział w Międzynarodowym Festiwalu Filmów Przyrodniczych w Łodzi w 2001 roku.

Współpracował ze szczecińską Wytwórnią Telewizyjno-Filmową ALFA TV, dla której m.in. realizował filmy oświatowe i instruktażowe. Od 2008 roku wraz z rodziną mieszkał w Myśliborzu, gdzie współpracował z regionalną telewizją TVB24.

Zmarł 31 stycznia 2015 roku w Myśliborzu po ciężkiej chorobie. Msza pożegnalna została odprawiona 3 lutego w Myśliborzu. Został pochowany 5 lutego na Cmentarzu Centralnym w Szczecinie (kw. 87D-12-11).

Wybrana filmografiaNa planie filmowymBibliografia

Inne

  • Materiały i fotografie ze zbiorów Agaty Brychcy

Logo pomeranica.jpg
Autor opracowania: Andrzej Androchowicz