Tablica poświęcona Strażakom (Szczecin)

Z Encyklopedia Pomorza Zachodniego - pomeranica.pl
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Tablica poświęcona Strażakom
Tablica poświęcona Strażakom
Autor nieustalony
Lokalizacja Szczecin, ul. Grodzka 1/5
Data powstania 1947
Materiał biały marmur
Wymiary {{{wymiary}}}


Tablica poświęcona Strażakom - zlokalizowana na ścianie, we wnęce po lewej stronie drzwi wejściowych do remizy strażackiej. Upamiętnia poległych na służbie strażaków.

Historia

W dniu św. Floriana (4 maja) Korpus Miejskiej Straży Pożarnej wraz z Kolejową Strażą Pożarną DOKP przygotował w Szczecinie uroczystość strażacką, która rozpoczęła się „o godz. 7.55 rano na pl. Zwycięstwa odebraniem od oddziałów strażackich raportu przez prezydenta miasta”.[1] Po mszy świętej odprawionej w kościele garnizonowym strażacy udali się na pl. Niezłomnych, skąd przemaszerowali al. Wojska Polskiego przed zlokalizowaną w tym miejscu trybuną honorową. Punktualnie o godz. 11-tej nacz. Saphier dokonał odsłonięcia na gmachu komendy straży pożarnej tablicy pamiątkowej poświęconej poległym strażakom. Przy tej okazji przemówił pierwszy mianowany Komendant Straży Pożarnej – major Józef Dura, który przypomniał zebranym historię straży pożarnej w Szczecinie.

Treść tablicy

Na tablicy umieszczony napis: "W OBRONIE MIENIA PAŃSTWOWEGO, PEŁNIĄC SWÓJ/ SZCZYTNY OBOWIĄZEK STRAŻAKA POLEGLI - ZMARLI/ NA POSTERUNKU W PIERWSZYCH LATACH ISTNIENIA/ STRAŻY POŻARNEJ STRAŻACY:/ FIRLIK TEOFIL MAŁEK STANISŁAW/ WÓJCIK TADEUSZ BEKAS TADEUSZ/ WŁODAREK WOJCIECH KULA RUDOLF/ W DNIU ŚWIĘTA STRAŻACKIEGO, KU UCZCZENIU ICH PAMIĘCI/ TABLICĘ TĄ WMUROWALI./ SZCZECIN, DN. 4.5.1947. KOLEDZY.".

Wymiary

Tablica - wys. 50 cm x szer. 70 cm x gł. ok. 2,5 cm

Przypisy

  1. Dwa lata ofiarnej pracy szczecińskiej straży pożarnej. "Kurier Szczeciński". 1947, nr 118, s. 5.

Bibliografia

  • Dwa lata ofiarnej pracy szczecińskiej straży pożarnej. "Kurier Szczeciński". 1947, nr 118 (491), s. 5.
  • (f). Dzień św. Floriana w Szczecinie. "Kurier Szczeciński". 1947, nr 120 (493), s. 5.


IES64.png Autor opracowania: Łukasz Skubisz