Teatr Bellevue

Z Encyklopedia Pomorza Zachodniego - pomeranica.pl
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Siedziba Teatru Bellevue w Szczecinie

Teatr Bellevue (właśc. Bellevue Theater) – teatr muzyczny założony w Szczecinie w 1851 roku. Działał do lat 30. ubiegłego stulecia

STRONA W BUDOWIE

Historia

Teatr Bellevue (belle vue - franc. piękny widok) został założony w 1851 roku przez G.F. Weidemana. Koncesję na prowadzenie placówki wydał ówczesny nadprezydent prowincji pomorskiej i prezydent regencji szczecińskiej, Wilhelm Friedrich Fürchtegott von Bonin. Teatr znalazł swoją siedzibę w zaadaptowanym budynku przy Neuewallstraße 30 (obecnie ul. Potulicka).

Zewnętrznie gmach teatru nie różnił się od sąsiadujących z nim budynków. Obok sali koncertowej z dwoma balkonami, która mogła pomieścić około 1100 osób, budynek posiadał obszerne foyer. We wschodniej części teatru usytuowany był ogród, w którym w letnich miesiącach odbywały się także przedstawienia.

Pod koniec XIX wieku wizyty w Teatrze Bellevue należały do najpopularniejszych rozrywek szczecinian. Prawdopodobnie przyczyniło się to zmiany dotychczasowej nazwy ulicy na Bellevuestraße. Nazwa ta przetrwała do 1919 roku, kiedy to przemianowano ją na Linsingenstraße.

W latach trzydziestych XX wieku teatr zawiesił swoją działalność. Jednym z powodów było nieodpowiednie zabezpieczenie przeciwpożarowe obiektu. Drugim, być może ważniejszym, była zmniejszająca się regularnie liczba widzów, których zainteresowania zwróciły się w stronę kina.

Budynek teatru został zniszczony w wyniku nalotów alianckich podczas II wojny światowej. Obecnie w jego miejscu znajduje się pętla tramwajowa linii numer 4.

Repertuar


Budynek Teatru Bellevue


Inne
IES64.png
Autor opracowania: Andrzej Androchowicz