Teatr Otwarty

Z Encyklopedia Pomorza Zachodniego - pomeranica.pl
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Henryk Gęsikowski przed wejściem do teatru

Teatr Otwarty – prywatna scena teatralna działająca w Szczecinie w latach 2006-2010

STRONA W BUDOWIE

Historia

Teatr Otwarty założony został przez aktora Henryka Gęsikowskiego, związanego niegdyś z teatrami Współczesnym, Polskim i Piwnicą przy Krypcie. W maju 2006 roku artysta założył prywatną scenę, na której zamierzał wystawiać sztuki lżejsze i poważniejsze. Siedzibą placówki była mieszcząca się na Podzamczu, przy ul. Nowy Rynek 1, galeria Entasis, szczecińskiego malarza Macieja Włosińskiego.

Przed wystawieniem pierwszych spektakli dramatycznych, Henryk Gęsikowski wraz z grupą szczecińskich artystów, zainicjował na piwnicznej scenie galerii Entasis, sobotnie spotkania muzyczno-kabaretowe, tzw. Koncerty dla Przyjaciół. Do grupy tej, w jej pierwotnym kształcie, poza Henrykiem Gęsikowskim należeli: Elżbieta Rataj, Weronika Alwin, Zbigniew Witkowski, Bogdan Krzywicki, Zdzisław Klich oraz „Jurek”.

Na początku czerwca 2006 roku do tej grupy zaproszony został szczeciński autor tekstów i aktor kabaretowy, Krzysztof Salak. Głównie w oparciu o jego teksty, ale również z wykorzystaniem takich autorów, jak Bolesław Leśmian, Marian Hemar, Stanisław Grochowiak oraz Zdzisław Klich, rozpoczęły się regularne spotkania kabaretowe na scenie Teatru Otwartego. Grupa występująca w ramach tych spotkań, przyjęła nazwę Kabaretu Teatru Otwartego. Wkrótce do grona artystów kabaretowych Teatru dołączył Przemysław Nowak, a następnie Beata Zygarlicka i Hubert Romanowski. Z zespołu odszedł natomiast Zbigniew Witkowski, który odtąd w Teatrze Otwartym grywał sporadycznie i gościnnie. Jesienią 2006 roku, na wniosek Henryka Gęsikowskiego, nad grupą kabaretową Teatru Otwartego opiekę artystyczną przejął Krzysztof Salak.

Pomimo okresu wakacyjnego, koncerty kabaretu w Teatrze Otwartym odbywały się regularnie w każdą sobotę. Spotkania te wkrótce stały się tak popularne, że regularnie brakowało na nie miejsc. Zwyczajem teatru stały się całonocne spotkania kabaretowe. Repertuarowe koncerty, które rozpoczynały się o godzinie 21.30, kończyły się około 23.00. Po nich rozpoczynała się druga faza spotkań, tzw. Koncert Życzeń, podczas którego za odpowiednia opłatą można było zamówić sobie występ któregoś z etatowych artystów Kabaretu Teatru Otwartego, a także — w późniejszych godzinach spotkania — samemu wejść na scenę, aby przedstawić własny tekst, lub zaproponować interpretacje innego, mniej lub bardziej znanego utworu. Na koncerty Kabaretu Teatru Otwartego przyjeżdżali widzowie m.in. z Krakowa, a także nieliczni, ale stali widzowie z Niemiec i z Ameryki Południowej. Gościnnie na kabaretowej scenie Teatru Otwartego pojawiali się także inni szczecińscy artyści — Marek Kazana i Brunon Tode.

Jesienią 2006 roku Henryk Gęsikowski przygotował przedstawienie Pietra Aretina Jak Nanna swoją córkę Pippę na kurtyzanę kształciła. Sztukę wystawiono na deskach Teatru Otwartego w październiku. W przedstawieniu tym zagrały Beata Zygarlicka i Maria Dąbrowska — na co dzień zatrudnione w Teatrze Współczesnym w Szczecinie. Równolegle szykowany był monodram Iwony Kowalskiej Zwierzenia służki Zerliny. Henryk Gęsikowski planował również przedstawienie na podstawie tekstów Agnieszki Osieckiej Dawne-zabawne, czyli dzień dobry i do widzenia, a także spektakl paradokumentalny Szczecin.doc. Scenariuszem do tego przedsięwzięcia miał być zbiór wyznań młodych ludzi na temat Szczecina. W sztuce zagrać miały osoby wyłonione z castingu. W kolejnych miesiącach na deski Teatru Otwartego wejść miały Wierszowane czwartki, z udziałem poetów z kręgu dwumiesięcznika kulturalnego „Pogranicza”, a w ramach Wieczorów z gospodarzem odbywać się miały spotkania z ciekawymi postaciami ze świata kultury i nauki. Z planów tych zrealizowane zostały jedynie trzy spotkania w ramach Wierszowanych czwartków. Zimą 2006/2007 odbył się wieczór autorski saksofonisty i akordeonisty Przemysława Nowaka Podróż pana P. w zacisze samotności.

Sukces artystyczny niewielkiego teatru z widownią na ok. 50 miejsc, został zaprzepaszczony z powodu złego zarządzania placówką, przede wszystkim wzrastających zaległości za wynajem pomieszczeń. Na początku 2007 roku właściciel galerii Entasis, Maciej Włosiński, zażądał uregulowania zaległych i bieżących opłat.

W marcu 2007 roku teatr Henryka Gęsikowskiego podzielił się na dwa odrębne ciała artystyczne – Teatr Otwarty (bez siedziby) w osobie Henryka Gęsikowskiego, oraz Kabaret Otwarty — zainicjowany i prowadzony przez Krzysztofa Salaka, w którym znaleźli się artyści występujący poprzednio w Kabarecie Teatru Otwartego: Przemysław Nowak, Zdzisław Klich, Ela Rataj, Bogusław Krzywicki oraz Krzysztof Salak.

Kabaret Otwarty miał za zadanie utrzymać swoich zaprzyjaźnionych już widzów w obrębie osób i klimatów artystycznych, do których byli przyzwyczajeni; możliwie w obrębie tej samej sceny piwnicy galerii Entasis.

Scena stricte teatralna Henryka Gęsikowskiego, wciąż formalnie istniejąca, choć już poza samą galerią, utrzymywała działalność monodramami granymi sporadycznie w szczecińskich kościołach (m.in. Wyznania św. Augustyna w wykonaniu Henryka Gęsikowskiego).

Również w marcu 2007 roku Krzysztof Salak założył działającą do dziś grupę teatralną dla dzieci – Teatrzyk Bajto, wystawiając wraz z Elą Rataj na scenie Teatru Otwartego do końca kwietnia 2007, siedem bajek dla przedszkoli i widzów niezrzeszonych. W przedstawieniach tych uczestniczył, wspomagając je technicznie, Henryk Gęsikowski.

Próba dalszego wynajmowania sceny galerii Entasis na cele kabaretu, nie powiodły się. Kabaret Otwarty, z artystami z dawnego Kabaretu Teatru Otwartego, rozpoczął działalność na szczecińskiej Starówce, najpierw w restauracji Konik Morski, a następnie w kawiarni Pomiędzy, w Klubie „13 Muz”, na pokładzie statku-kawiarni Ładoga, cumującym przy nabrzeżu Odry, i w Klubie Garnizonowym w Szczecinie, dla którego w 2008 roku zdobył I miejsce w Ogólnopolskim Przeglądzie Amatorskich Scen Teatralnych w Przemyślu. Kabaret Otwarty nie został oficjalnie rozwiązany. Jeszcze w roku 2013 w Piwnicy przy Krypcie dał trzy koncerty przy pełnych salach. Obecnie grupa zbiera się niekiedy, aby wystąpić w zamówionym przedstawieniu.

Teatr Otwarty, w jednoosobowej obsadzie Henryka Gęsikowskiego, wystawił w roku 2010 w Galerii Svea, przy ul. Kaszubskiej 3 w Szczecinie monodram Larsa Görlinga Przygoda w branży wydawniczej.

Zespół artystycznyWspółpracownicy Teatru OtwartegoRepertuar Teatru Otwartego

Tytuł Autor Reżyseria Obsada Miejsce Data premiery
Jak Nanna swoją córkę Pippę na kurtyzanę kształciła Pietro Aretino Henryk Gęsikowski Maria Dąbrowska (Pippa), Beata Zygarlicka (Nanna) Galeria Entasis, ul. Nowy Rynek 1 5 października 2006
Przygoda w branży wydawniczej Lars Görling Henryk Gęsikowski Henryk Gęsikowski Galeria Svea, ul. Kaszubska 3 16 stycznia 2010Jak Nanna swą córkę Pippę na kurtyzanę kształciła

Bibliografia
IES64.png
Autor opracowania: Krzysztof Salak