Tor samochodowy „Magnolia” w Szczecinie

Z Encyklopedia Pomorza Zachodniego - pomeranica.pl
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Tor samochodowy „Magnolia” w Szczecinie Objaśnienia: S - start/meta PM - park maszynowy

Tor samochodowy „Magnolia” w Szczecinie – tor samochodowy, a właściwie odcinek drogowy przystosowany do rozgrywania wyścigów samochodowych i motocyklowych, zlokalizowany na autostradzie u zbiegu drogi do Świnoujścia z drogą na Chociwel (około 18 km od granic Szczecina).

Pierwsze imprezy motorowe, najczęściej o charakterze lokalnym, rozgrywano na dwupoziomowym skrzyżowaniu dróg pod Szczecinem już w latach 60. Dopiero w 1969 roku na torze zorganizowano polską eliminację do wyścigowego Pucharu Pokoju i Przyjaźni z udziałem zawodników z byłych Krajów Demokracji Ludowej. Doskonała organizacja imprezy i urozmaicona trasa zdecydowały, że w następnym roku na szczecińskim torze odbyły się kolejne wyścigi samochodowe Pucharu KDL z udziałem czołowych zawodników z Polski, Czechosłowacji, NRD i z ZSRR. Po raz w Polsce swoje umiejętności zaprezentowali także zaproszeni kierowcy ze Szwecji, Finlandii i Wielkiej Brytanii, którzy wzięli udział w odrębnym wyścigu, nie wchodzącym do pucharowych rozgrywek.

W 1973 roku Automobilklub Szczeciński na zlecenie Głównej Komisji Sportów Samochodowych Polskiego Związku Motorowego zorganizował na torze jedną z eliminacji do Wyścigowych Samochodowych Mistrzostw Polski w kategorii samochodów turystycznych i wyścigowych. W 1974 roku w wyniku plebiscytu czytelników lokalnych gazet tor otrzymał nazwę „Magnolia”. Ze względu na rangę odbywanych imprez, autodrom w Szczecinie stał się obok poznańskiej „Ławicy”, olsztyńskiej „Ornety” i toruńskiego lotniska, ważnym ośrodkiem samochodowych sportów wyścigowych w Polsce.

Wobec ogromnego zainteresowania motoryzacją w Polsce, a sportami motorowymi w szczególności, już po pierwszych udanych imprezach rozważano przebudowę toru, aby mógł on spełniać wszystkie normy bezpieczeństwa i wymagania Międzynarodowej Federacji Samochodowej (Fédération Internationale de l'Automobile -FIA), m.in. zabezpieczenie trasy, budowę trybun i toalet dla widzów oraz parku maszynowego z warsztatami i zapleczem dla kierowców. Na szczecińskim autodromie planowano rozgrywanie imprez nie tylko o zasięgu ogólnopolskim, ale i międzynarodowym - z udziałem kierowców z ówczesnych Krajów Demokracji Ludowej i innych krajów europejskich. Jednakże w czerwcu 1977 roku, w okolicach Miedzianej Góry koło Kielc, oddano do użytku profesjonalny tor samochodowo-motocyklowy, co położyło kres tym zamierzeniom. Większość imprez motorowych w kraju, również i te odbywające się w Szczecinie, przeniesiono na „Tor Kielce”.

Charakterystyka toru

 • rodzaj toru: odcinek drogowy
 • rodzaj nawierzchni: asfalt, beton, kostka bazaltowa
 • długość trasy: 60 km
 • długość jednego okrążenia: 3 km
 • ilość okrążeń: 20
 • różnica wzniesień: 6 m
 • ilość prawych zakrętów: 5
 • ilość lewych zakrętów: 3
 • długość najdłuższej prostej: 600 m
 • rekordowy czas przejazdu jednego okrążenia: 1'35"


Ważniejsze imprezy


Okolicznościowe plakietki


Na Torze „Magnolia”


Ciekawostki

 • Rekord toru ustanowił Adam Smorawiński (KM Winogrady - Poznań), który 14 października 1973 roku na samochodzie Porsche Carrera RS pokonał jedno okrążenie w czasie 1'35", co dało mu średnią rekordowego okrążenia 113 km/godz., a średnią prędkość wyścigu 111,5 km/godz.

ŹródłaIES64.png
Autor opracowania: Andrzej Androchowicz