Traktat w Grzmiącej

Z Encyklopedia Pomorza Zachodniego - pomeranica.pl
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Traktat w Grzmiącej - zawarty 26 sierpnia 1529 roku przez książąt pomorskich - Jerzego I i Barnima IX, ostatecznie uregulował stosunki pomorsko-brandenburskie.

Zawarcie układu poprzedziły długoletnie pertraktacje, w których uczestniczyli m.in. książęta Rzeszy oraz przedstawiciele krajów sąsiednich, w tym Polski. Traktat potwierdził prawa sukcesyjne na Pomorzu, przysługujące elektorom brandenburskim w przypadku wygaśnięcia dynastii Gryfitów. Ustalono ponadto, iż książęta brandenburscy mają prawo oficjalnie (formalnie) tytułować się jako książęta pomorscy.

Pomorze zachowało jednak status bezpośredniego lenna cesarskiego (z pominięciem Brandenburgii). Umowa odwoływała się do wcześniejszych ustaleń z 1493 roku, uprawomocnionych poprzez traktat w Pyrzycach.

W 1525 roku nowe stosunki pomiędzy obiema stronami potwierdzono małżeństwem Jerzego I z Małgorzatą - córką elektora brandenburskiego - Joachima I. Traktat w Grzmiącej w 1530 roku został potwierdzony przez cesarza.

Zawarty układ stanowił fundament do roszczeń brandenburskich po 1637 roku, kiedy zmarł ostatni książę z dynastii Gryfitów - Bogusław XIV.

Bibliografia

  • Piskorski J.M. (red.), Pomorze Zachodnie poprzez wieki, Zamek Książąt Pomorskich w Szczecinie, Szczecin 1999, s. 123-129.
  • Kociuba J., Granice Księstwa Pomorskiego na przestrzeni wieków, w: "Szczeciner" nr 2, Szczecin 2012, s. 30-33.
  • Włodarczyk E., Krótkie spojrzenie na dzieje Pomorza, w: Zamki i rezydencje na Pomorzu [online] [Przeglądany 12.08.2013] Dostępny w: http://www.pomorskiezamki.pl/page.php?site_p=zam&subsite=historia.IES64.png
Autor opracowania: Jan Skolimowski