Ulica Żubrów

Z Encyklopedia Pomorza Zachodniego - pomeranica.pl
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Ulica Żubrów
Śródmieście
Ulica Żubrów
(fot. Ewa Bączkowska)
  Nazwa pełna Żubrów
  Nazwa niemiecka Drei Eichen
  Osiedle Drzetowo-Grabowo
  Dzielnica Śródmieście
  Długość (m)[i] 191,1
Zobacz ulicę na:
Mapa Google.
Google Street View.
Interaktywny Plan Miasta Szczecin.


Historia

Przedwojenna nazwa ulicy Drei Eichen pochodzi od nazwy Domu Handlowego „Trzy Dęby”, który znajdował się przy obecnej posesji nr 1. Posesja ta miała bogatą historię i wielokrotnie zmieniała przeznaczenie. Przed 1945 r. w kamienicy znajdowało się sanatorium wojskowe, gdyż okoliczny bogaty gatunkowo drzewostan tworzył swoisty mikroklimat i słynął z cennych gatunków drzew, takich jak pomnikowa już dzisiaj topola biała, lipy, kasztanowce, jesiony, klony i cisy. Do chwili obecnej przy posesji nr 1 zachował się 300-letni cis oznaczony jako pomnik przyrody.

Ulica Żubrów to mała i ślepa ulica od strony zachodniej zakończona schodami, łączącymi ją z ruchliwym skrzyżowaniem ul. Jana Matejki, Gontyny i Księżnej Salomei, malowniczo położona w samym centrum miasta przy Parku Żeromskiego. Dogodny dojazd od ulicy Jacka Malczewskiego.

Przy ulicy znajduje się niewiele budynków mieszkalnych, natomiast jest kilka firm i instytucji zajmujących położoną w głębi posesję nr 1, jak np. Instytut Zootechniki w Krakowie, Państwowy Instytut Badawczy, Krajowe Laboratorium Pasz, Pracownia w Szczecinie, Liga Ochrony Przyrody Zarząd Okręgu w Szczecinie,Biuro Rachunkowe, Wspólnota Polska Oddział Zachodniopomorski w Szczecinie, ALKON Security, czy ZBiLK Dział Techniczny.

Na uwagę zasługują również dwie modernistyczne wille przy posesji nr 2 i 2 a.

Ulica Żubrów w obiektywie

(fot. Ewa Bączkowska)Ciekawostki

  • Na parceli dawnego Towarzystwa Śpiewaczego (Drei Eichen Nr. 3) do ok. 1940 roku stały jeszcze zabudowania zwane „Zameczkiem Księżnej” (Prinzeß Schloß), będącym własnością byłej żony króla pruskiego Fryderyka Wilhelma II, księżnej brunszwickiej Elżbiety.
  • Przy ulicy Żubrów 1/28 dzieciństwo i młodość spędził Jan Maria Jackowski – polityk, pisarz, historyk, poseł na Sejm III kadencji, senator VIII kadencji.
  • Tędy wiódł szlak do Świńskiej Doliny. Zgadniesz, co to jest za ulica?- konkurs, który zorganizowała Gazeta Wyborcza w dniu 29.11.2017 na temat ulicy Żubrów.Bibliografia

Logo pomeranica.jpg
Autor opracowania: Ewa Bączkowska