Ulica Jerzego Janosika

Z Encyklopedia Pomorza Zachodniego - pomeranica.pl
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Ulica Jerzego Janosika
Śródmieście
Ulica Jerzego Janosika
Zrób zdjęcie swojej ulicy: Pomóż nam
  Nazwa pełna Jerzego Janosika
  Nazwa niemiecka Haydnstraße
  Osiedle Śródmieście-Północ
  Dzielnica Śródmieście
  Długość (m)[i] 362,1
Zobacz ulicę na:
Mapa Google.
Google Street View.
Interaktywny Plan Miasta Szczecin.


Ulica Jerzego Janosika - ulica położona w okolicach prestiżowych Jasnych Błoni w dzielnicy Śródmieście, najbardziej reprezentacyjnej części miasta w otoczeniu zieleni i bliskości Parku Kasprowicza.

Historia

Przed rokiem 1945

Przedwojenna nazwa ulicy Haydnstraße pochodziła od imienia Franza Josepha Haydna – austriackiego kompozytora okresu klasycyzmu. Tereny w rejonie ulicy Haydnstraße zaczęto zabudowywać w połowie XIX wieku, co było związane z szybkim w tym okresie uprzemysławianiem się Szczecina i napływaniem do miasta rzeszy robotników. W związku z rozbudową okolic, Haydnstraße częściowo mieściła się na największym wówczas przedmieściu Szczecina – Grünhof, czyli Zielony Dwór, któremu po wojnie nadano nazwę Bolinko.

Stettin, ul.Haydnstraße 1929 r.


Po roku 1945

Obecna nazwa ulicy pochodzi od imienia jednego z najsławniejszych zbójników karpackich Europy Środkowej, żyjącego na przełomie XVII i XVIII wieku. Ulica Janosika znajduje się 4 minuty jazdy samochodem osobowym od centrum, niedaleko Urzędu Miasta . Do niedawna przy ul.Janosika 1/3 funkcjonował znany i bardzo dobrze prosperujący Wojewódzki Szpital Specjalistyczny Leczenia Gruźlicy i Chorób Płuc Samodzielnego Publicznego Wojewódzkiego Zakładu Gruźlicy i Chorób Płuc, jednakże po przeniesieniu oddziałów szpitalnych do placówki w Zdunowie, a poradni do Wojewódzkiego Ośrodka Medycyny Pracy przy ul. Bolesława Śmiałego, obiekt przy Janosika nie jest wykorzystywany. Natomiast przy ul. Janosika 8 znajduje się Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny - Wydział Kształtowania Środowiska i Rolnictwa. Ulice w pobliżu ul.Janosika to ul.Zaciszna, ul.Lutniana, ul. Księdza Piotra Skargi. Na mapach Szczecina po roku 1945 widać, że wraz z rozwojem miasta, ulica Jerzego Janosika zdecydowanie przynależy do dzielnicy Śródmieście, granicząc z Niebuszewem Bolinko w niewielkiej części od strony północnej.

Niebuszewo Bolinko

Ulica Janosika

(fot.Ewa Bączkowska)


Bibliografia

  • sedina.pl
  • Anna Miszczyk,Władze zlikwidowały szpital przy Janosika. Teraz nie mają pomysłów, co zrobić z budynkiem,Serwis Głosu Szczecińskiego GS 24.pl, 12.12.2009 r.

Zobacz także

Logo pomeranica.jpg
Autor opracowania: Ewa Bączkowska