Ulica Kościelna

Z Encyklopedia Pomorza Zachodniego - pomeranica.pl
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Ulica Kościelna
Północ
Ulica Kościelna
Ul. Kościelna
  Nazwa pełna Kościelna
  Nazwa niemiecka Kirchenstraße
  Osiedle Stołczyn
  Dzielnica Północ
  Długość (m)[i] 1270,9
Zobacz ulicę na:
Mapa Google.
Google Street View.
Interaktywny Plan Miasta Szczecin.
Historia do 1945 roku

Zarówno przedwojenna nazwa Kirchenstraße, jak i powojenna nazwa ul. Kościelna, pochodzi od znajdującego się tu kościoła z XIII w. Kirchenstraße znajdowała się we wsi Stolzenhagen nieopodal miasta Stettin.

Kościół z XIII w. dający nazwę Kirchenstraße i Kaiser Wilhelmplatz

Historia po 1945 roku

Gdy po 1945 roku Stołczyn przyłączono do Szczecina jako dzielnicę, ul.Koscielna stała się główną ulicą tej dzielnicy. Powojenna nazwa została dokładnie przetłumaczona i pozostawiona jako ulica Kościelna w związku z istniejącym tu kościołem. Obecnie jest to rzymskokatolicki Kościół Niepokalanego Serca Najświętszej Marii Panny. Ma status zabytku chronionego prawem. Na ulicy zachowała się typowa dla dzielnicy robotniczej, przedwojenna, wielorodzinna zabudowa z cegły wyprodukowanej w okolicznej cegielni. Obecnie wiele budynków przeznaczonych jest do rozbiórki. Część została wyburzona. Powstają nowe bloki mieszkalne. Charakterystyczną budowlę stanowi najwyższy szczeciński schron z czasów II wojny światowej u zbiegu ulicy Kościelnej z ul.Księżnej Dąbrówki. Długi czas nawierzchnię ulicy stanowiła kostka brukowa, która obecnie została pokryta asfaltem. Położenie malownicze. Ulica w górnym odcinku łączy się z ul. Władysława Nehringa, w dolnym z ul. Nad Odrą. Komunikację miejską stanowią autobusy linii 58 i 63. Dojazd samochodem osobowym do centrum Szczecina trwa około 20 minut.

Ulica Kościelna w obiektywie

(fot. Ewa Bączkowska)Ciekawostki

  • Przy ul. Kościelnej 39 mieszkała znana piosenkarka Anna German.
  • Na najwyższym szczecińskim schronie z czasów II wojny światowej przy skrzyżowaniu ulicy Kościelnej z ulicą Księżnej Dąbrówki mieściło się działko przeciwlotnicze chroniące ważną dla regionu Eisenwerk Kraft hutę żelaza i stali, cementownię i papiernię. Obecnie bunkier służy telefonii komórkowej.Bibliografia

  • Andrzej Krasnicki ,Tajemnice Szczecina, Szczecin 2009, wyd.ILogo pomeranica.jpg
Autor opracowania: Ewa Bączkowska