Władysław Witold Spychalski

Z Encyklopedia Pomorza Zachodniego - pomeranica.pl
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania


Wikipedia.jpg
Artykuł może zawierać treści pochodzące z Wikipedii.

Władysław Witold Spychalski (ur. 14 lipca 1910 w Bałtowie, zm. 11 października 1980 w Warszawie) – działacz społeczny i polityk, wiceprezydent Szczecina (1949–1950), poseł na Sejm PRL I i II kadencji (1952–1961).

Życiorys

Urodził się w rodzinie nadleśniczego w guberni kieleckiej. Studiował na Wydziale Prawa Uniwersytetu Poznańskiego i tamtejszej Akademii Handlowej, po czym pracował w sektorze bankowym. W czasie II wojny światowej zatrudniony jako robotnik, m.in. w fabryce maszyn rolniczych „Unia” w Grudziądzu. Po wyzwoleniu został naczelnikiem Wydziału Przemysłu w mieście. Organizował Stronnictwo Pracy na terenie ziemi chełmińskiej, był jego powiatowym prezesem. W 1947 został mianowany wicestarostą chełmińskim z rekomendacji SP. Od 1949 pełnił obowiązki wiceprezydenta Szczecina jako następca Józefa Maciejewskiego. W tym czasie sprawował też funkcję wiceprzewodniczącego Zarządu Wojewódzkiego SP. Później przez dwie kadencje był wiceprzewodniczącym Miejskiej Rady Narodowej w Szczecinie. W 1950 wraz z większą częścią działaczy przeszedł do SD, gdzie zasiadł w jego CK jako wiceprzewodniczący. Przez pewien okres był również przewodniczącym WK SD w Szczecinie.

W 1952 uzyskał mandat poselski z okręgu Szczecin. Pięć lat później ponownie wybrany do Sejmu, w którym zasiadał do 1961. W I kadencji był członkiem Komisji Spraw Ustawodawczych, w II Komisji Spraw Wewnętrznych. Po odejściu z Sejmu pełnił m.in. obowiązki przewodniczącego Stołecznego Komitetu SD i wiceprzewodniczącego Prezydium Rady Narodowej m.st. Warszawy (1958–1972)

Został odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski. Zmarł w Warszawie w 1980. Został pochowany na Cmentarzu Komunalnym na Powązkach.

Bibliografia200px-Nuvola apps important.svg.png Artykuł z Internetowej Encyklopedii Szczecina znajduje się w trakcie weryfikacji i oczekuje na ewentualne uzupełnienie bibliografii i/lub dostosowanie do standardów Encyklopedii Pomorza Zachodniego