Walther Hartmann

Z Encyklopedia Pomorza Zachodniego - pomeranica.pl
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Walther Hartmann
profesor gimnazjalny
Data urodzenia 20 czerwca 1883
Miejsce urodzenia Bącznik
Data śmierci 4 listopada 1914
Miejsce śmierci Wytschaete (Belgia)
Lata działalności 1911-1914
Narodowość niemiecka


Walther Hartmann (1883-1914) – niemiecki profesor gimnazjalny.

Życiorys

Walther Hartmann urodził się 20 czerwca 1883 roku w Bączniku (Dieckmühl) jako syn miejskiego leśnika. Uczęszczał do Gimnazjum Realnego przy ul. Schillera (Schiller-Realgymnasium) w Szczecinie, które ukończył po otrzymaniu świadectwa dojrzałości 22 września 1902 roku.

Studiował matematykę i nauki przyrodnicze na uniwersytecie w Berlinie, Monachium i Halle. W roku 1906 przystąpił do egzaminu nauczycielskiego, uzyskując kwalifikacje do nauczania gimnastyki i udzielania lekcji pływania. 24 grudnia 1907 roku złożył w Halle egzamin doktorski, broniąc dysertacji „Das Zeeman-Phänomen im sichtbaren Spektrum von Kupfer, Eisen und Chrom”. 30 maja 1908 zdał egzamin państwowy, który uprawniał go do prowadzenia lekcji matematyki, fizyki i propedeutyki.

Od 1 kwietnia 1908 roku do 1 kwietnia 1909 roku piastował stanowisko asystenta w Physikalischen Institut na uniwersytecie w Halle. 1 kwietnia 1909 roku rozpoczął roczne seminarium w Gimnazjum Fundacji Mariackiej (Königl. Marienstifts-Gymnasium), zaś roczny okres próbny odbył również w Szczecinie w Gimnazjum im. Bismarcka (Bismarck-Oberrealschule). Po jego zakończeniu został tam zatrudniony na stałe jako profesor gimnazjalny (Oberlehrer). Powierzono mu nauczanie fizyki, matematyki i gimnastyki.

Hartmann był członkiem założonego 8 października 1873 roku Pomorskiego Towarzystwa Filologicznego (Pommerscher Philologenverein).

2 sierpnia 1914 roku został powołany do wojska jako lejtnant w Grenadier-Regiment Nr. 2. Ze swoim regimentem podjął ofensywny marsz przez Belgię do Paryża. Uczestniczył w zaciętych walkach w Aisne. Pod Soissons został lekko ranny w nogę odłamkiem szrapnela w nogę. Walczył koło Noyon i Lille.

Walther Hartmann poległ 4 listopada 1914 roku w bitwie pod Wytschaete (Belgia).

Publikacje

• Das Zeeman-Phänomen im sichtbaren Spektrum von Kupfer, Eisen und Chrom”. Halle a. S. 1907 (Diss.).

Bibliografia

• Jahresbericht der Bismarck-Oberrealschule i. E. zu Stettin. Ostern 1912. Stettin 1912, s. 23.

Linki zewnętrzne

Kwestionariusz osobowy Walthera Hartmann w zbiorach berlińskiej Bibliothek für Bildungsgeschichtliche Forschung