Westival – Sztuka Architektury

Z Encyklopedia Pomorza Zachodniego - pomeranica.pl
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

"Westival – Sztuka Architektury" służy rozbudzeniu społecznej odpowiedzialności za przestrzeń publiczną miasta. Pierwsza edycja imprezy odbyła się w 2007 r.

Westival jest inicjatywą szczecińskiego oddziału SARP i w zamyśle jego twórców ma stanowić rozmowę o mieście. Każdą edycję wypełnia cykl spotkań mieszkańców miasta z inżynierami, historykami, architektami, socjologami i krytykami sztuki. Tematem jest przestrzeń i architektura miasta. Do udziału w wydarzeniach westivalowych zapraszane są osoby decydujące o lokalizacji nowych obiektów, o sprawności inżynierii i komunikacji miejskiej, a także o budowaniu wizerunku miasta. Organizowane są też wystawy, wycieczki, koncerty i spektakle.
Nazwa Westival pochodzi od dzielnicy Szczecina, zwanej dawniej Westendem, w której znajduje się XIX-wieczna Willa Lentza – miejsce większości westivalowych spotkań. Idea Westivalu: stworzenie z miasta dzieła sztuki. Cel: pobudzenie społecznej odpowiedzialności za kreowanie przestrzeni publicznej. Hasła poszczególnych edycji imprezy:

  • 2007 – „Szczecin, miasto nieistniejące... już i jeszcze"
  • 2008 – „W poszukiwaniu ducha miasta"
  • 2009 – „Labirynt przestrzennych zdarzeń"
  • 2010 – „Transformacja miasta"
  • 2011 – „Zaprojektujmy razem miasto"
  • 2012 – „Miasto - hologram świadomości"

Podczas Westiwalu 2012 r. jednym z wydarzeń była projekcja pomnika Sediny na kurtynie wodnej w basenie fontanny przy pl. Torbuckim. Dzięki temu nieistniejący już pomnik Sediny ukazał się mieszkańcom w formie hologramu.

ŹródłoIES64.png
Autor opracowania: Kinga Konieczny