Wiesław Maniak

Z Encyklopedia Pomorza Zachodniego - pomeranica.pl
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Wiesław Maniak (1938–1982) – sportowiec, wielokrotny mistrz Polski, olimpijczyk

Życiorys

Wiesław Maniak urodził się 22 maja 1938 roku we Lwowie. Wybuch wojny i zajęcie miasta przez Związek Radziecki w dramatyczny sposób odbiły się na losach jego rodziny. Ojciec, działający w Związku Walki Zbrojnej, zesłany został do Kazachstanu, następnie trafił do armii Andersa, a po wojnie osiadł w Manchesterze. Matkę, nauczycielkę, zesłano do obozu pracy w Donbasie. W 1946 roku wraz z synem została repatriowana do Polski, do Szczecina.

Tu chodził do szkoły. Po ukończeniu Liceum Ogólnokształcące nr 2 studiował ekonomię transportu na Politechnice Szczecińskiej. W 1957 roku, korzystając z politycznej odwilży, wyjechał do ojca do Wielkiej Brytanii i podjął studia na uniwersytecie w Dublinie. Tam odkryto jego talent sportowy. Pierwszym sukcesem było zwycięstwo, jakie odniósł w 1963 roku pokonując czołówkę brytyjskich biegaczy w biegu na 100 jardów w Mistrzostwach Północnej Anglii. Po odmowie pozostania w Anglii i przyjęcia angielskiego obywatelstwa, zgłosił Polskiemu Związkowi Lekkiej Atletyki chęć reprezentowania Polski na zbliżających się Igrzyskach Olimpijskich w Tokio. Wrócił do kraju i został zawodnikiem Morskiego Klubu Sportowego Pogoń Szczecin. W 1964 roku na igrzyskach w Tokio jako pierwszy Polak biegł w finale na 100 metrów mężczyzn, uzyskując 10,3 s i zajmując czwarte miejsce. Był wówczas najszybszym Europejczykiem. Wraz z Andrzejem Zielińskim, Marianem Foikiem i Marianem Dudziakiem wywalczył też srebrny medal w sztafecie 4 x 100 m. Paradoksalnie, czwarte, tak nielubiane przez sportowców, miejsce w finale na 100 m było jego wielkim sukcesem. To wówczas nazywano go „najszybszym białym człowiekiem świata”. Olimpiada w Tokio zapoczątkowała pasmo jego sprinterskich sukcesów. W 1965 roku na mistrzostwach Polski rozgrywanych w Szczecinie ustanowił rekord Polski w biegu na 100 m – 10,1 s. W 1966 roku na Mistrzostwach Europy w Budapeszcie został na tym dystansie mistrzem Europy. W trakcie Igrzysk Olimpijskich w Meksyku w 1968 roku nie powtórzył już swoich osiągnięć (odpadł w eliminacjach biegu na 100 m, ze sztafetą zajął 8. miejsce). Jednak gdy w 1972 roku zakończył karierę sportową, miał w dorobku pięć tytułów mistrza Polski na 100 i 200 m i dziesięć rekordów Polski na 100 i 4 x 100 m. Po igrzyskach w Meksyku przeniósł się do Warszawy i zmienił barwy klubowe na warszawską Skrę. Po zakończeniu kariery skończył studia na Akademii Wychowania Fizycznego w Poznaniu i został trenerem swoim klubie. Jednocześnie pracował jako ekonomista w przedsiębiorstwie Energopol.

Zmarł nagle 28 czerwca 1982 roku w trakcie pracy na budowie elektrowni atomowej w Kurczatowie (dawne ZSRR). Jest pochowany na Cmentarzu Wawrzyszewskim w Warszawie. Z inicjatywy szczecińskiego Stowarzyszenia „Czas Przestrzeń Tożsamość” w 2008 roku na Cmentarzu Centralnym posadzono Drzewko Pamięci, którym uhonorowano Wiesława Maniaka jako osobę zasłużoną dla Szczecina

O Wiesławie Maniaku

  • Kazimierz Lubik (trener Maniaka ze szczecińskiej Pogoni): Trudny w prowadzeniu, wielki indywidualista, choć niewątpliwie najwybitniejszy lekkoatleta w historii szczecińskiego sportu.
  • Paweł Stężała: Do dziś jest jedynym Polakiem, który stanął na najwyższym podium mistrzostw Europy w biegu na 100 metrów. Żaden z polskich sprinterów nie powtórzył też jego sukcesu na igrzyskach olimpijskich, a fantastyczny rekord Polski 10,1 s, który osiągnął na szczecińskim stadionie dopiero po 19 latach, pobił Marian Woronin.Ciekawostki

  • W 1995 roku czytelnicy „Kuriera Szczecińskiego” wybrali Wiesława Maniaka szczecińskim sportowcem 50-lecia
  • Od 2001 roku jego imię nosi szczeciński stadion lekkoatletyczny przy ul. Litewskiej

IES64.png
Autor opracowania: Maria Łopuch