Wiesław Seidler

Z Encyklopedia Pomorza Zachodniego - pomeranica.pl
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Wiesław Seidler
żeglarz, publicysta
brak zdjecia
Data urodzenia 1945
Miejsce urodzenia Ulanów
Narodowość polska


Wiesław Seidler (ur. 1945) - pasjonat morza, były wieloletni nauczyciel akademicki Wyższej Szkoły Morskiej w Szczecinie, później wychowawca w Pałacu Młodzieży w Szczecinie. Pomysłodawca i wieloletni koordynator Szczecińskiego Programu Edukacji Morskiej Dzieci i Młodzieży, rybak dalekomorski, żeglarz, płetwonurek, korespondent prasowy i fotoreporter, popularyzator morza.

Życiorys

Urodzony w 1945 roku w Ulanowie nad Sanem, woj. podkarpackie. W 1968 roku ukończył studia wyższe magisterskie na Wydziale Rybactwa Morskiego Wyższej Szkoły Rolniczej w Szczecinie.

Od podjęcia pracy w Wyższej Szkole Morskiej w Szczecinie, tj. od 1968 roku, zaangażowany mocno w działalności na rzecz popularyzacji morza i edukacji morskiej młodzieży i dorosłych, najpierw jako lektor i przewodniczący Sekcji Morskiej TWP w Szczecinie, potem jako działacz i Prezes Zachodniopomorskiego Okręgu Ligi Morskiej i Rzecznej – do 1994 roku. Potem – od 1995 roku – praca zawodowa na polu edukacji morskiej dzieci i młodzieży, jako pomysłodawca, organizator i koordynator Miejskiego i Regionalnego Programu Edukacji Morskiej Dzieci i Młodzieży (obecnego Szczecińskiego Programu Edukacji Wodnej i Żeglarskiej), unikatowego w skali kraju, merytorycznie i finansowo prowadzonego od początku przez Wydział Oświaty Urzędu Miasta Szczecin, a realizowanego w latach 1995-2008 przez Zachodniopomorski Okręgowy Związek Żeglarski, a później i nadal – od 2008 roku – przez Pałac Młodzieży w Szczecinie).

W. Seidler 1.JPG


Po przejściu na emeryturę – od 2012 roku - nadal mocno zaangażowany społecznie na polu promocji morza i żeglarstwa, m.in. jako członek Zarządu ZOZŻ (Przew. Komisji Wychowania Morskiego), a także jako współorganizator lub pomysłodawca wielu akcji, konkursów tematycznych, itp. Współpracuje też od lat z redakcjami, mediami i portalami internetowymi, regionalnymi i krajowymi, głównie o profilu morskim i żeglarskim, w tym kiedyś m.in. jako Rzecznik Prasowy WSM, obecnie jako Rzecznik Prasowy ZOZŻ. Ma w dorobku - jako autor lub współautor – wiele publikacji z dziedziny przyrody i artykułów popularyzujących morze i żeglarstwo, m.in. w: „Głosie Szczecińskim”, „Kurierze Szczecińskim”, „Morzu”, „Słowie”, „Kurierze Morskim” (Gdynia), „Widnokręgach”, „Żaglach”, „Kalejdoskopie”, „Nowym Dzienniku” (USA), w „Zeszytach Naukowych WSM”, czasopismach „Wszechświat”, „Przegląd Zoologiczny”, „Przyroda Polska”. Jest także autorem dwóch skryptów akademickich: „Biologia morza” - WSM Szczecin, i „Głowonogi” – Uniwersytet Szczeciński. Jako koordynator w/w Programu był autorem i redaktorem serii „Zeszytów Edukacji Morskiej”, będących pomocą dydaktyczną dla nauczycieli – Opiekunów Szkolnych Kół Edukacji Morskiej, Do 2012 roku był członkiem Kolegium Redakcyjnego „Dialogów”, miesięcznika szczecińskiej oświaty. Obecnie jest korespondentem Magazynu „Żagle”.

W.Seidler 3.jpg


W latach 1971-1974 wziął udział w kilkunastu rejsach dalekomorskich, na statkach szkolnych WSM w Szczecinie, w charakterze opiekuna praktyk studenckich i pracownika naukowego, a także na statkach rybackich, jako rybak dalekomorski, na łowiskach afrykańskich.

Od 1980 roku uczestniczył w ponad 35 rejsach bałtyckich i atlantyckich, z młodzieżą i nauczycielami, na okrętach MW, na jachtach i żaglowcach, najczęściej na “Darze Szczecina”, “Kapitanie Głowackim” i “Fryderyku Chopinie”, a także na innych żaglowcach, w tym na “Iskrze”, “Darze Młodzieży”, “Pogorii” i na „Kapitanie Borchardzie”, na ogół w kadrze oficersko-wychowawczej, jako opiekun młodzieży, w tym od 2004 roku także z udziałem w międzynarodowych regatach The Tall Ships Races.

Publikacje (wybór)

 • Seidler W. Biologia morza : skrypt do ćwiczeń dla studentów Wyższej Szkoły Morskiej Wydziału Nawigacyjnego, specjalność połowy morskie. Szczecin 1974, 1976.
 • Seidler W., Domagała J. Głowonogi: łodziki, ośmiornice, mątwy i kalmary: skrypt dla studentów Wydziału Nauk Przyrodniczych. Szczecin 2003.
 • Seidler W. Wiedza biologiczno-rybacka : przewodnik metodyczny dla studentów studiów zaocznych Wydziału Nawigacyjnego, specjalność Połowy Morskie. Cz. 1, Biologia morza. Szczecin 1973.
 • Bieżące doniesienia i artykuły prasowe - strony internetowe ZOZŻ, i Magazynu "Żagle"

Odznaczenia

 • Zasłużony Pracownik Morza,
 • Popularyzator Wiedzy TWP;
 • Medal Edukacji Narodowej,
 • Odznaka Przyjaciel Dziecka,
 • Ogólnopolska Nagroda im. L. Teligi Miesięcznika „Żagle” 2012 za popularyzację żeglarstwa;
 • Złoty Kompas;
 • Medal „65-lecia ZOZŻ”,
 • „Zasłużony Działacz ZOZŻ”,
 • „Zasłużony Działacz Żeglarstwa Polskiego”.

Bibliografia

Seidler Wiesław, Curriculum Vitae. Szczecin 2015.
Logo pomeranica.jpg
Autor opracowania: Sylwia Wesołowska