Wilhelm Stuckart

Z Encyklopedia Pomorza Zachodniego - pomeranica.pl
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Wilhelm Stuckart
Nadburmistrz Szczecina
brak zdjecia
Data urodzenia 16 listopada 1902
Miejsce urodzenia Wiesbaden
Data śmierci 15 listopada 1953
Miejsce śmierci Hanower
Narodowość niemiecka


Wilhelm Stuckart (1902-1953) – prawnik, nadburmistrz Szczecina, sekretarz stanu w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych III Rzeszy, członek partii nazistowskiej

Życiorys

Wilhelm Stuckart urodził się 16 listopada 1902 roku w Wiesbaden jako syn robotnika kolejowego. Należał do skrajnie prawicowej formacji paramilitarnej, tzw. Freikorps. W 1922 roku zaczął studiować prawo i ekonomię polityczną na Uniwersytecie Goethego we Frankfurcie nad Menem i Uniwersytecie Ludwiga Maximiliana w Monachium. W tym samym roku wstąpił do NSDAP. W 1924 roku przerwał studia i podjął pracę w banku we Frankfurcie. Studia ukończył w 1928 roku, uzyskując stopień doktora. W 1926 roku został radcą prawnym partii narodowo-socjalistycznej. Od 1930 roku piastował stanowisko sędziego.

W 1932 roku wstapił do SA. W latach 1932-1933 pracował jako prawnik oraz sekretarz prawny SA w Szczecinie. Jego właściwa kariera rozpoczęła sie z chwilą objęcia władzy przez narodowych socjaistów w styczniu 1933. W dniu 4 kwietnia 1933 roku objął stanowisko burmistrza Szczecina i pełnomocnika rządu. 15 maja tego samego roku został ministrem w pruskim Ministerstwie Oświaty i Sztuki, a 30 czerwca sekretarzem stanu. Z rekomendacji Heinricha Himmlera 16 grudnia 1933 roku wstąpił w szeregi SS (numer 280042), dochodząc w 1944 do stopnia Obergruppenführera. W marcu 1935 roku powołany został na stanowisko sekretarza stanu w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych Rzeszy.

W Ministerstwie kierował departamentem do spraw konstytucyjnych i ustawodawstwa. Stuckart był jednym z inicjatorów i twórców Ustaw norymberskich, dyskryminujących niemieckich Żydów. W 1936 roku, wraz z Hansem Globke, wydał komentarze do narodowosocjalistycznego prawa rasowego. Opublikował także liczne prace dotyczące narodowosocjalistycznej teorii prawa. W 1942 roku wziął udział w konferencji w Wannsee organizowanej przez Reinharda Heydricha), która zapoczątkowała systematyczną eksterminację europejskich Żydów. W trakcie konferencji popierał plany ostatecznego rozwiązania kwestii żydowskiej, masową sterylizację wszystkich niearyjczyków oraz bezwzględny zakaz małżeństw mieszanych. W sprawach rasowych wykazywał nawet większy radykalizm niż Heydrich.

W 1945 roku został aresztowany przez aliantów i zasiadł na ławie oskarżonych w tzw. procesie ministerstw (jednym z procesów norymberskich przed Amerykańskimi Trybunałami Wojskowymi). Podczas przesłuchań twierdził, iż nie wiedział o obozach zagłady, co nie wydaje się odpowiadać rzeczywistości. Uznany za winnego zbrodni przeciw ludzkości, po ogłoszeniu wyroku został zwolniony z więzienia. Trybunał uznał, iż Stuckart odbył karę, przebywając w areszcie przed i w czasie procesu. Wypuszczony w 1949 roku, spędził w więzieniu zaledwie 3 lata i 10 miesięcy.

Po wojnie poczatkowo pracował jako główny księgowy w Helmstedt, a później jako doradca w Instytucie Promocji Ekonomii w Dolnej Saksonii.

Zginął 15 listopada 1953 roku w wypadku samochodowym pod Hanowerem. Według pojawiających się plotek, jego śmierć była wynikiem zemsty jednej z grup ścigających hitlerowskich zbrodniarzy wojennych.

IES64.png
Autor opracowania: Andrzej Androchowicz