Witold Lendzion

Z Encyklopedia Pomorza Zachodniego - pomeranica.pl
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Witold Lendzion
dziennikarz radiowy i telewizyjny
brak zdjecia
Witold Lendzion w karykaturze Ludwika Piosickiego (1980)
Data urodzenia 16 września 1918
Miejsce urodzenia Toruń
Data śmierci 23 października 1983
Miejsce śmierci Szczecin
Miejsce spoczynku Cmentarz Centralny w Szczecinie (kw. 84A-9-17)
Lokalizacja grobu zobacz na mapie


Witold Lendzion (1918-1983) – dziennikarz radiowy i telewizyjny

Życiorys

Witold Lendzion urodził się 16 września 1918 roku w Toruniu. Uczęszczał do tamtejszego liceum o profilu klasycznym. Później służył w Szkole Podchorążych Rezerwy Kawalerii w Grudziądzu.

Uczestniczył w kampanii wrześniowej 1939 roku. W październiku tego samego roku trafił do niewoli niemieckiej, skąd wkrótce uciekł. W Wielkopolsce wstąpił do podziemnej organizacji „Polska żyje”. W październiku 1940 roku został aresztowany i osadzony w więzieniu w Grudziądzu. W marcu 1941 roku został stamtąd wywieziony i kolejno więziony w obozach koncentracyjnych w Stutthofie (Sztutowo), Auschwitz (Oświęcim) i w Leitmeritz (Litomierzyce) – filii obozu we Flossenbürgu.

Po zakończeniu wojny zamieszkał w Bytowie (1945). Później przeniósł się do Miastka, a następnie do Mogilna, gdzie pracował w Powiatowym Urzędzie Ziemskim Związku Zawodowego Samopomocy Chłopskiej. Zaocznie studiował w Wyższej Szkole Nauk Administracyjnych w Łodzi.

W 1950 roku podjął pracę reportera w Rozgłośni Polskiego Radia w Poznaniu. W 1953 roku, za „niesłuszny politycznie” reportaż, piętnujący nadużycia w skupach zboża w Lesznie, karnie został przeniesiony do Rozgłośni PR w Szczecinie. Początkowo, nie posiadając stałego zatrudnienia, pracował w Redakcji Morskiej. Na stałe został zatrudniony od 1 sierpnia 1954 roku. Pracował jako radiowy sprawozdawca sportowy. Był redaktorem, a potem kierownikiem Redakcji Publicystyczno-Informacyjnej (m.in. komentował pochody pierwszomajowe). Później pracował w Redakcji Wiejskiej PR (do 30 września 1978). W 1963 roku objął stanowisko kierownika tej redakcji. Był autorem programów dla wsi. Współpracował także z ogólnopolskim programem PR dla zagranicy, prowadzonym w języku niemieckim (tzw. Redakcja Niemiecka), dla którego współtworzył cykliczną audycję W rytmie życia kraju. Nawiązał i utrzymywał stałe kontakty z Rozgłośnią Radiową w Rostocku w Niemieckiej Republice Demokratycznej, dla której przygotowywał kilkuminutowy komentarz przedstawiający życie na zachodnich ziemiach Polski oraz najważniejsze wydarzenia gospodarcze kraju (m.in. dla magazynu Dookoła Bałtyku).

Niemal od początku istnienia współpracował z Ośrodkiem Telewizyjnym w Szczecinie, gdzie realizował i prowadził programy o tematyce wiejskiej i oświatowej. Był pomysłodawcą i jednym z współtwórców Telewizyjnego Technikum Rolniczego, unikatowego w skali europejskiej cyklicznego programu kształcącego pokolenia młodych rolników w zakresie mechanizacji rolnictwa, hodowli zwierząt, uprawy roślin, nauk ścisłych i humanistycznych (około 140 godzin rocznie). Wychował wielu dziennikarzy radiowych i telewizyjnych, m.in. Jacka Kamińskiego i Jana Sylwestrzaka, którzy kontynuowali działalność Telewizyjnego Technikum Rolniczego. W latach 1969-1978 kierował Redakcją Publicystyczno-Informacyjną Ośrodka Telewizyjnego w Szczecinie.

Działał w Związku Bojowników o Wolność i Demokrację oraz w Komisji ds. Badania Zbrodni Hitlerowskich. Był członkiem PZPR.

Dwukrotnie żonaty. Z Honoratą z d. Modrzyńską (1921-1973) miał córkę Jolantę. Druga żona, Irena (1933-2019), była kierowniczką księgarni Klubowej przy placu Lotników 16 w Szczecinie.

Zmarł 23 października 1983 roku w Szczecinie. Został pochowany na Cmentarzu Centralnym (kw. 84A-9-17).

Z rodzinnego archiwumWybrane audycje radiowe

 • 1954Ich dzieło (wspólnie z Marcelą Zimerman)
 • 1963-1967Z mikrofonem i ołówkiem po Ziemi Szczecińskiej (cykl audycji realizowany wspólnie z Werą Srokowską i Zbigniewem Bienioszkiem)
 • 1965Spotkanie przyjaźni
 • 1967Rostock pozdrawia Szczecin
 • 1972Rostock pozdrawia Szczecin (wspólnie z Jürgenem Röslerem i Ingrid Kuhweld z Radia Rostock)
 • 1974Rostock pozdrawia Szczecin (wspólnie z Lotharem Lenzem z Radia Rostock)
 • W rytmie życia kraju (w jęz. niemieckim)Wybrane programy telewizyjne

Nagrody i wyróżnieniaOdznaczenia

 • Srebrny Krzyż Zasługi
 • Złoty Krzyż Zasługi
 • Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski
 • 1966 – Odznaka Tysiąclecia Państwa Polskiego
 • 1970 – Złota Honorowa Odznaka Radia i Telewizji
 • 1975Medal XXX-lecia „Gryf Pomorski” za zasługi dla Pomorza Zachodniego
 • 1975 – medal „25 lat pracy w dziennikarstwie PRL” przyznany przez Prezydium ZG SDPBibliografia

 • Fikcja czy rzeczywistość? Wybór audycji Polskiego Radia Szczecin z lat 1946-1989 (oprac. Paweł Szulc), IPN, Szczecin 2009
 • Słowem i piórem. 50 lat szczecińskie­go dziennikar­stwa na Pomorzu Zachodnim (pod red. Tadeusza Białeckiego), SDRP, Szczecin 1996
 • 60 lat Polskiego Radia Szczecin (pod red. Mariana Kowalskiego), Polskie Radio Szczecin, Szczecin 2005
 • Paweł Szulc, Zniewolony eter. Polskie Radio Szczecin w latach 1945-1989, IPN, Szczecin 2012


Inne źródła

 • Informacje i materiały uzyskane od Jolanty AdamskiejIES64.png
Autor opracowania: Andrzej Androchowicz