Wyspa Zielona

Z Encyklopedia Pomorza Zachodniego - pomeranica.pl
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Wyspa Zielona
Wyspa Zielona
Zrób zdjęcie tego miejsca: Pomóż nam
Dawna nazwa Kępa Reglicka
Nazwa niemiecka Neue Silberwiese
Akwen Odra, Przekop Parnicki

Geolokalizacja: 53.408333,14.552778

Wyspa Zielona (także Kępa Reglicka[1], niem. Neue Silberwiese – wyspa rzeczna w Szczecinie na Międzyodrzu. Leży na południe od Kępy Parnickiej. Dawniej stanowiła najbardziej na zachód wysuniętą część Zaleskich Łęgów leżącą w widłach Odry Zachodniej i Parnicy. Wskutek prac nad rozbudową szczecińskiego portu wykonano Przekop Parnicki odcinający Wyspę Zieloną od Zaleskich Łęgów (i jednocześnie od Wyspy Puckiej). Współcześnie dawny nurt Parnicy przesypano groblą łącząc tym samym Wyspę Zieloną z Kępą Parnicką. Na planie portu szczecińskiego z 1947 roku [2] grobli nie ma. Jedyną ulicą na wyspie jest ul. Heyki, przy której znajduje się Stocznia Rzeczna Odra.

Nazwę Zielona Wyspa wprowadzono urzędowo w 1949 roku, zmieniając poprzednią niemiecką nazwę Neue Silberwiese[3].

Przypisy

  1. "Spis nazw, ulic, placów, rzek, wysp i kanałów miasta portowego Szczecina”, Księgarnia Nakładowa J. Kijowskiego w Szczecinie, 1945)
  2. Terebucha Eugeniusz Port szczeciński ryc. 6 str. 9 w: Szczecin miasto-port-okolice, Polskie Towarzystwo Geograficzne w Szczecinie, Święto Morza 1947
  3. Rozporządzenie Ministra Administracji Publicznej z dnia 11 lutego 1949 r. o przywróceniu i ustaleniu nazw miejscowości (M.P. z 1949 r. Nr 17, poz. 225, s. 5)

Bibliografia