Zgniły Grzyb

Z Encyklopedia Pomorza Zachodniego - pomeranica.pl
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Zgniły Grzyb
Zgniły Grzyb
Zrób zdjęcie tego miejsca: Pomóż nam
Dawna nazwa Doru, Żelisławiec,
Nazwa niemiecka Faule Griep
Powierzchnia 9,66 ha
Długość 400 m
Szerokość 190 m
Głębokość średnia 3,0
Rzeki wypływające dopływ Krzekny

Geolokalizacja: 53.287222,14.648611

Zgniły Grzyb (Doru, Żelisławiec, niem. Faule Griep) – jezioro położone w zachodniej części Pobrzeża Szczecińskiego, na południu Wzgórz Bukowych w powiecie gryfińskim. Powierzchnia 9,66 ha, długość maksymalna 400 m; szerokość maksymalna 190 m. Jezioro położone jest w południowo-wschodnim narożniku uroczyska leśnego Lisia Miedza, na wschodnim krańcu rozległego obniżenia terenu[1]. Do jeziora Zgniły Grzyb wpływają niewielkie cieki wodne, a największy z nich zasila jezioro od strony wsi Chlebowo. Wypływa bezimienny ciek, który po połączeniu z dopływem wypływającym z jeziora Glinna stanowi rzekę Krzekna. W pobliżu wypływu cieku z jeziora, przy południowym brzegu jeziora znajdują się dwa grodziska wczesnośredniowieczne:

  • bliżej jeziora znajduje się rozległe grodzisko podkowiaste, które z trzech stron otaczał słabo dziś widoczny wał obronny, a z czwartej grodzisko otwierało się na jezioro;
  • 100 metrów dalej na południe znajduje się grodzisko stożkowe, którego wysokość wynosi 42,7 m n.p.m., od zachodu znajduje się usytuowane niżej podgrodzie. Prawdopodobnie było siedzibą możnego rodu Świętoborzyców - władców ziemi kołbackiej i pyrzyckiej[2].

Z istnieniem jeziora Zgniły Grzyb powiązane są liczne legendy[3]. Uchwałą Rady MiG Gryfino z dn. 19 października 1995 r. powołano użytek ekologiczny „Zgniły Grzyb”. Ma on powierzchnię 50,25 ha i leży w granicach Szczecińskiego Parku Krajobrazowego. Celem ochrony są siedliska wielu chronionych gatunków zwierząt i roślin. Jezioro Zgniły Grzyb wchodzi w skład użytku. Jezioro od wschodu, Drogą Czterech Podków, obchodzi POL Szlak zielony.svg w:Szlak Woja Żelisława.

Przypisy

  1. Okolice Szczecina, mapa turystyczna w skali 1:50 000, Wyd. Express Map 2007
  2. Puszcza Bukowa [online]. Szczecin: [cop. Paweł Herbut] [przeglądany 8 kwietnia 2013]. Dostępny w http://www.bukowa.szczecin.pl/
  3. Gryfowa opowieść. [dostęp 14.08.2008].


Bibliografia

  • Zgniły Grzyb W: Wikipedia Otwarta Encyklopedia [online]. [Przeglądany 28 sierpnia 2013]
  • Zgniły Grzyb Puszcza Bukowa [online]. Szczecin: [cop. Paweł Herbut] [przeglądany 28 sierpnia 2013].