Kościół św. Andrzeja Boboli w Szczecinie

Z Encyklopedia Pomorza Zachodniego - pomeranica.pl
(Przekierowano z Nikolai-Johanniskirche)
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Kościół św. Andrzeja Boboli w Szczecinie
brak zdjecia
Kościół św. Andrzeja Boboli w Szczecinie
Nazwa niemiecka Nikolai-Johanniskirche
Wyznanie rzymskokatolickie
Parafia św. Andrzeja Boboli w Szczecinie
Data budowy 1932-1933
Data poświęcenia 10 września 1933 /
1 października 1945
Architekt Adolf Thesmacher

Kościół św. Andrzeja Boboli w Szczecinie (niem. Nikolai-Johanniskirche).

W 1927 roku podjęto starania o zakup miejsca pod budowę nowego kościoła. Z kilku propozycji wybrano lokalizację nowej świątynie na działce przy ul. Pocztowej 21/22 przy skrzyżowaniu z ul. Bohaterów Warszawy, którą to działkę odkupiono od firmy Hedwigshütte z Gocławia. Jednocześnie rozpoczęto zbiórkę pieniędzy na budowę, w 1930 roku na koncie funduszu na budowę kościoła znajdowało się 133197 marek. Projekt świątyni z 15 kwietnia 1932 roku wykonał znany szczeciński architekt Adolf Thesmacher.

Kościół utrzymany w stylu modernistycznym założono na nieregularnym rzucie krzyża łacińskiego z wieżą dostawioną do fasady kościoła od strony zachodniej. 10 września 1933 roku superintendent kościelny dr Kähler dokonał poświęcenia kościoła, nadając mu wezwanie św. Mikołaja.

Podczas II wojny światowej kościół został uszkodzony poprzez pobliski wybuch bomby, który zniszczył dach i okna. W sierpniu 1945 roku kościół przekazano polskim jezuitom, którzy rozpoczęli remont kościoła. Po usunięciu zniszczeń 1 listopada ksiądz Franciszek Lesiński dokonał poświęcenia kościoła nadając mu wezwanie św. Andrzeja Boboli.

Galeria

Linki zewnętrzneIES64.png
Autor opracowania: Marek Łuczak