Cmentarz jeńców francuskich przy ul. Litewskiej

Z Encyklopedia Pomorza Zachodniego - pomeranica.pl
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Cmentarz jeńców francuskich
Cmentarz jeńców francuskich
Pomnik na terenie dawnego cmentarza jeńców francuskich
Nazwa niemiecka Französischer Friedhof
Osiedle Zawadzkiego-Klonowica
Adres ul. Litewska
Powierzchnia 0,16 ha
Data powstania 1870
Data zamknięcia 1871
Stan obecny zlikwidowany, pamiątkowy pomnik
Zobacz cmentarz na:
Mapa Google.
Google Street View.

Cmentarz jeńców francuskich przy ul. Litewskiej – nieistniejący cmentarz przeznaczony dla jeńców francuskich z okresu wojny prusko – francuskiej 1870/1871 r.

Historia cmentarza

cmentarz na mapie z 1938 r.

Historia powstania cmentarza związana jest z ulokowaniem na terenie poligonu w Krzekowie obozu jeńców francuskich. Z powodu złych warunków sanitarnych dochodziło do śmierci żołnierzy. Dlatego też prawdopodobnie już w 1870 r., przy zboczu wzgórza zwanego Jenichen Berg (ulica Litewska jeszcze wówczas nie istniała), założono cmentarz, na którym pochowano 244 jeńców francuskich. Wraz z zamknięciem obozu w lipcu 1871 r., po zakończonej wojnie z Prusami, zamknięto i cmentarz, który pozostawał pod opieką wojska przez kolejne ok. 40 lat. Ogrodzony był on żelaznym płotem (dziś nie zachowanym), a w jego środkowej części ustawiony był na podwyższeniu pomnik w formie obelisku z metalowym krzyżem. Po 1920 r. teren cmentarza uległ zmniejszeniu, gdyż po jego wschodniej stronie powstały ogrody działkowe, zaś od strony zachodniej wytyczono ulicę Litewską.

tabliczka na pomniku

Pomnik został zdewastowany w latach 60-tych XX w. i odbudowany dopiero w latach 90-tych. 10 października 1997 r. delegacja Francuzów dokonała oficjalnego odsłonięcia. Pomnik składa się z cokołu wykonanego z czarnego granitu, na którym osadzono krzyż z białego marmuru. Ustawiony jest na niewielkim pagórku i prowadzi doń schody. Na czole cokołu umocowana jest mosiężna tabliczka z inskrypcją w języku polskim i francuskim:


"CI-GISENT 244 PRISONNIERS FRANCAIS
DE LA GUERRE FRANCO - PRUSSIENNE DE 1870

TU SPOCZYWA 244 JEŃCÓW FRANCUSKICH
Z WOJNY FRANCUSKO PRUSKIEJ 1870

SZCZECIN 10.10.1997"

Bibliografia

  • Agata Freindorf, Funkcje estetyczno – kulturowe ewangelickich cmentarzy Szczecina do 1945 roku, Szczecin 2010 [praca magisterska obroniona w IHiSM US]
  • Henryk Grecki, Cmentarze Szczecina - karty cmentarzy wykonane na zlecenie Biura Dokumentacji Zabytków i Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Szczecinie, Szczecin 1996
  • Marek Łuczak, Szczecin Krzekowo, Bezrzecze, Szczecin 2010IES64.png
Autor opracowania: Agata Freindorf