Dwór (Cieczysław)

Z Encyklopedia Pomorza Zachodniego - pomeranica.pl
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Dwór w Cieczysławie
Dwór w Cieczysławie
Lokalizacja Cieczysław
Projektant nieznany
Data budowy pod koniec XIX w., rozbudowa w 1909r.

Geolokalizacja: 53.186236,15.009764

Dwór w Cieczysławie -widok od strony parku

Dwór w Cieczysławie - niem. Augustenhof (gmina Warnice)

Wieś

Miejscowość dawniej należała do kościoła w Kołbaczu. W 1820 roku wsi nadano nazwę. W połowie XIX wieku dobra ziemskie należały do domeny w Pyrzycach. W 1884 roku właścicielem 134 ha ziemi w miejscowości był E. F. Kuhn. W 1928 roku właścicielem majątku liczącego 272 ha ziemi był G. Gräser. Po II wojnie światowej dawny folwark był użytkowany przez KPGR w Dolicach, później Zakład Rolny w Barnimie a następnie Gospodarstwo Rolne w Cieczysławiu. Obecnie należy do prywatnego właściciela.

Dwór

We wsi znajduje się zadbany dwór o powierzchni 426 m2 zbudowany pod koniec XIX wieku i rozbudowany w 1909 roku o dodatkowe skrzydło. Starsza część budynku z wystawką w dachu, kryta dachem dwuspadowym z naczółkiem została zbudowana w stylu neoklasycystycznym, nowsza dwukondygnacyjna kryta dachami czterospadowymi jest zbudowana w duchu eklektyzmu, z przewagą form neobarokowych. Budynek założony na rzucie odwróconej litery L posiada dwa ganki; pierwszy dobudowany w latach 30. XX wieku jest drewniany a drugi ze schodami jest przeszklony. W 1963 roku obiekt był remontowany. W sąsiedztwie znajdują się zabudowania folwarczne z końca XIX wieku, czworaki z 1910 roku oraz pozostałości niewielkiego parku dworskiego. Obiekt dostępny z zewnątrz.

Bibliografia

  • Karty ewidencyjne zabytków architektury i budownictwa. Archiwum Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Szczecinie.Logo pomeranica.jpg
Autor opracowania: Maciej Burdzy