Alban Ballauff

Z Encyklopedia Pomorza Zachodniego - pomeranica.pl
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Alban Ballauff
profesor gimnazjalny
Data urodzenia 20 marca 1880
Miejsce urodzenia Woldeforst (gmina Grimmen)
Data śmierci ?
Miejsce śmierci ?
Miejsce spoczynku ?
Lata działalności 1908-?
Narodowość niemiecka


Alban Ballauff (1880-?) – profesor gimnazjalny.

Życiorys

Alban Paul Theodor Ballauff urodził się 20 marca 1880 roku we wsi Woldeforst położonej w gminie Grimmen, jako syn nadleśniczego. Uczęszczał do Königliches Gymnasium w Demmin, które ukończył po otrzymaniu świadectwa dojrzałości 24 marca 1900 roku. Studiował nauki przyrodnicze i matematykę na uniwersytecie w Greifswaldzie i Berlinie. Po ukończeniu studiów zdał we wrześniu 1906 roku w Greifswaldzie egzamin państwowy przed Königl. Wissenschaftliche Prüfungskommission, po zdaniu którego uzyskał uprawnienia do nauczania zoologii, botaniki, matematyki, fizyki i geografii w szkołach gimnazjalnych. Również w Greifswaldzie przystąpił po raz kolejny do egzaminu nauczycielskiego 3 marca 1911, który pozwolił mu prowadzić lekcje gimnastyki w szkołach gimnazjalnych.

Od 1 lutego do 31 maja 1906 roku Ballauff zastępował przebywającego na urlopie nauczyciela Niedera w Königliches Gymnasium w Drawsku Pomorskim (Dramburg). Po opuszczeniu Drawska Pomorskiego przeniósł się do Greifswaldu, gdzie jako nauczyciel stażysta (Seminarkandidat) został przyjęty 1 października 1906 roku do Königliches Pädagogisches Seminar utworzonego przy Städtisches Gymnasium und die mit demselben verbundene Real-Schule nebst Vorschule. Po zakończeniu rocznego seminarium 1 października 1907 roku rozpoczął roczny okres próbny w tym samym gimnazjum, który od 1 kwietnia 1908 roku kontynuował w Gimnazjum Miejskim (Stadtgymnasium) w Szczecinie. Po jego zakończeniu został w nim zatrudniony 1 października 1908 roku jako profesor gimnazjalny (Oberlehrer). Powierzono mu nauczanie matematyki, fizyki, nauk przyrodnich i gimnastyki w klasach niższych i średnich, jak również opiekę nad znacznymi zbiorami gabinetu przyrodniczego gimnazjum.

Powracające problemy zdrowotnie związane z chorobą gardła spowodowały odejście Ballauffa z zawodu nauczyciela i rozstanie się z Gimnazjum Miejskim 1 grudnia 1912 roku. Przeniósł się do Berlina, gdzie jako asystent rozpoczął pracę w Kaiserliche Normal-Eichungskommission znajdującego się w Charlottenburgu.

Alban Ballauff 18 lutego 1915 roku obronił pracę doktorską, którą zatytułował Der Aufbau und die Abnutzung des Rehgebisses in den verschiedenen Altersstufen. Jeszcze w tym samym roku opublikował ją w czasopiśmie Jahrbuch des Instituts für Jagdkunde.

Publikacje

• Der Aufbau und die Abnutzung des Rehgebisses in den verschiedenen Altersstufen. Neudamm 1915. (Diss.).

• Der Aufbau und die Abnutzung des Rehgebisses in den verschiedenen Altersstufen. Jahrbuch des Instituts für Jagdkunde. Bd. 3, 1914/16 (1914/17), H. 3, s. 98-144.

Bibliografia

• Jahresbericht 1908/9 des Stettiner Stadtgymnasiums ehemaligen Ratslyceums. Stettin 1909, s. 79.

Linki zewnętrzne

Kwestionariusz osobowy Albana Ballauffa w zbiorach berlińskiej Bibliothek für Bildungsgeschichtliche Forschung