Hermann Bahlmann

Z Encyklopedia Pomorza Zachodniego - pomeranica.pl
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Hermann Bahlmann
profesor gimnazjalny
Data urodzenia 29 listopada 1854
Miejsce urodzenia Anklam
Data śmierci 24 czerwca 1911
Miejsce śmierci Bad Kissingen
Miejsce spoczynku Szczecin
Lata działalności 1881-1911
Narodowość niemiecka


Hermann Bahlmann (1854-1911) – niemiecki profesor gimnazjalny.

Życiorys

Hermann Johannes Theodor Bahlmann urodził się 29 listopada 1854 roku w Anklam, jako syn mistrza krawieckiego Theodora Bahlmanna. Uczęszczał w swoim rodzinnym mieście najpierw do Bürgerschule, a od roku 1866 do gimnazjum. Po otrzymaniu świadectwa dojrzałości 27 sierpnia 1873 roku wstąpił na uniwersytet w Greifswaldzie, gdzie poświęcił się studiowaniu przede wszystkim języków starożytnych i języka niemieckiego. Jako członek korporacji studenckiej Baltia aktywnie uczestniczył w życiu studenckim, po zakończeniu którego pełnił przez kilka lat obowiązki guwernera w miejscowościach położonych na obszarze Pomorza Przedniego. 5 czerwca 1880 roku zdał w Greifswaldzie państwowy egzamin uprawniający go do nauczania łaciny i religii w szkołach gimnazjalnych. W tym samym roku 12 maja rozpoczął roczny okres próbny w gimnazjum w Stralsundzie, po zakończeniu którego został tam zatrudniony.

Na początku roku 1882 Hermann Bahlmann przeniósł się do Szczecina, gdzie został przyjęty do Friedrich-Wilhelms-Realgymnasiums jako zastępca profesora gimnazjalnego (Oberlehrer) Theodora Schmidta (1817-1887). Ówczesny dyrektor Wilhelm Kleinsorge (1813-1883) wysoko ocenił młodego pracownika, którego zatrudnił na stanowisku młodszego nauczyciela (Kollaborator). Powierzono mu nauczanie nie tylko języków – łaciny i niemieckiego, ale też historii, geografii i religii. W roku 1885 został przesunięty na stanowisko nauczyciela zwyczajnego (ordentlicher Lehrer), a w roku 1892 awansowano go na profesora gimnazjalnego. Hermann Bahlmann 8 lipca 1903 roku otrzymał tytuł profesora, zaś 26 października tego samego roku nadano mu godność Radcy IV klasy (Räte IV. Klasse).

Hermann Bahlmann od 1884 roku przez wiele lat uczył jako profesor gimnazjalny w szczecińskiej Höheren Mädchenschule Maria Friedländer, która mieściła się przy Augusta-Strasse 54. W szczecińskich kręgach był również znany jako autor recenzji teatralnych, które zamieszczał w gazecie szczecińskiej Pommersche Reichspost.

W 1911 roku dla poprawy stanu zdrowia Hermann Bahlmann udał się na leczenie do uzdrowiska Bad Kissingen. Po odbytej kuracji planował udać się na dalszy wypoczynek do Schwarzwaldu. Jednak tam nie dotarł, jeszcze w Bad Kissingen zachorował na zapalenie płuc i zmarł.

Hermann Johannes Theodor Bahlmann zmarł 24 czerwca 1911 roku. Zgodnie z jego wolą ciało zostało skremowane w Gotha, zaś uroczystości pogrzebowe odbyły się 24 sierpnia na Cmentarzu Centralnym w Szczecinie.

Bibliografia

  • Jahresbericht des Friedrich-Wilhelms-Realgymnasiums (Friedrich-Wilhelms-Schule) zu Stettin. Stettin: Druck von R. Graßmann 1912, s. 13-14.

Linki zewnętrzne