Robert Deutsch

Z Encyklopedia Pomorza Zachodniego - pomeranica.pl
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Robert Deutsch
profesor gimnazjalny
Data urodzenia 8 maja 1883
Miejsce urodzenia Sonderburg (Schleswig)
Data śmierci 29 sierpnia 1914
Miejsce śmierci Dorotowo
Miejsce spoczynku Włodarka
Lata działalności 1911-1914
Narodowość niemiecka


Robert Deutsch (1883-1914) – profesor gimnazjalny.

Życiorys

Robert Wilhelm Bruno Deutsch urodził się 8 maja 1883 roku w Sonderburgu (Schleswig), jako syn starszego asystenta kolejowego Hermanna Deutscha i jego żony Anny, z domu Jakobsen. Uczęszczał do Städtische Oberrealschule w Halle, którą ukończył po otrzymaniu świadectwa dojrzałości 16 września 1902 roku. Następnie studiował fizykę, chemię, mineralogię i matematykę na uniwersytecie w Halle. 27 lipca 1907 roku złożył egzamin doktorski, broniąc dysertacji Die Abhängigkeit des Gasdiffusionskoeffizienten vom Mischungsverhältnis. Do egzaminu państwowego przystąpił 6 marca 1909 roku, który potwierdził jego kwalifikacje do nauczania fizyki, chemii, mineralogii i matematyki w szkołach gimnazjalnych. Roczne seminarium rozpoczął 1 kwietnia 1909 roku w Königliches Domgymnasium w Merseburgu, zaś roczny okres próbny odbył w Städtisches Realprogymnasium w Goleniowie. Po jego zakończeniu od 1 kwietnia 1911 roku został tam zatrudniony na stanowisku profesora gimnazjalnego (Oberlehrer).

W rok później Deutsch przeniósł się do Szczecina, gdzie od 1 października objął funkcję profesora gimnazjalnego w Szkole Realnej im. Bismarcka (Bismarck-Oberrealschule). Powierzono mu nauczanie chemii, fizyki i matematyki. Wraz z innymi nauczycielami nauk przyrodniczych brał udział w przygotowaniu nowych pomieszczeń laboratoryjnych do nauczania fizyki i chemii, jak również nie ustawał w dążeniu do powiększania zbiorów przyrodniczych o nowe eksponaty i wyposażenie laboratoriów w potrzebną aparaturę i sprzęt.

Robert Deutsch na początku wybuchu pierwszej wojny światowej w roku 1914 wstąpił do służby wojskowej w randze porucznika. 29 sierpnia 1914 roku zginął trafiony serią kul podczas natarcia na pozycje rosyjskie rozmieszczone w okolicy Dorotowa (12 km na południe od Olsztyna). Pogrzeb odbył się 23 września we Włodarce, koło Trzebiatowa.

Publikacje

  • Die Abhängigkeit des Gasdiffusionskoeffizienten vom Mischungsverhältnis. Halle a. S. 1907. (Diss.).

Bibliografia

  • Jahresbericht des städtischen Realprogymnasiums zu Gollnow. Ostern 1911. Gollnow 1911, s. 10.
  • Jahresbericht der Bismarck-Oberrealschule zu Stettin. Ostern 1913. Stettin 1913, s. 25.
  • Jahresbericht der Bismarck-Oberrealschule zu Stettin. Ostern 1915. Stettin 1915, s. 18.

Linki zewnętrzne

Kwestionariusz osobowy Roberta Deutscha w zbiorach berlińskiej Bibliothek für Bildungsgeschichtliche Forschung