Anatol Weczer

Z Encyklopedia Pomorza Zachodniego - pomeranica.pl
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Anatol Weczer
fotoreporter
Data urodzenia 25 kwietnia 1902
Miejsce urodzenia Warszawa
Data śmierci 11 lipca 1983
Miejsce śmierci Szczecin
Miejsce spoczynku Cmentarz Centralny w Szczecinie (kw. 41A-19-1)
Lokalizacja grobu zobacz na mapie


Anatol Weczer (1902–1983) – dziennikarz, fotoreporter

Życiorys

Anatol Weczer urodził się 25 kwietnia 1902 roku w Warszawie przy ul. Zamenhofa w wielodzietnej rodzinie rzemieślniczej. Jego ojciec Miron prowadził mały warsztat stolarski, w którym wyrabiał ramy do obrazów. W Warszawie ukończył szkołę średnią. W 1938 roku rozpoczął pracę jako dziennikarz w warszawskiej redakcji łódzkiego „Dziennika Ludowego”. Po wybuchu wojny wraz ze swoją przyszłą żoną Felicją przebywał na terenie Związku Radzieckiego. Początkowo mieszkał w Szyrokopolu, a potem w Penzie. Wysiedlonych Polaków uczył języka rosyjskiego. Pracował także jako zaopatrzeniowiec. Podjął współpracę z lokalną gazetą. W Moskwie poznał Wandę Wasilewskę. Zaangażował się w działalność Związku Patriotów Polskich. Pełnił funkcję przewodniczącego ZPP w Penzie. Po zakończeniu wojny został mianowany komisarzem ds. repatriacji i wraz z żoną powrócił do zniszczonej Warszawy.

W lipcu 1946 roku postanowił osiedlić się w Szczecinie, gdzie mieszkali jego dwaj bracia. Tu w sierpniu na świat przyszedł jego syn Roman (obecnie wykładowca na Uniwersytecie Szczecińskim).

Przez niemal dziesięć lat pracował w Zarządzie Miejskim i w Zjednoczeniu Budownictwa Miejskiego. W 1954 roku podjął próby powrotu do dziennikarstwa. Zrezygnował z pisania na rzecz fotografowania. Początkowo fotografowaniem zajmował się wyłącznie amatorsko. Wkrótce jego zdjęcia dokumentujące rozbudowę Szczecina i najważniejsze wydarzenia w mieście zaczęły ukazywać się w prasie lokalnej i ogólnopolskiej. Był fotoreporterem „Głosu” i „Kuriera Szczecińskiego”. Jako fotograf i autor krótkich komentarzy współpracował z tygodnikiem „Świat” i z magazynem ilustrowanym „Panorama Północy”. Był cenionym korespondentem i fotoreporterem Centralnej Agencji Fotograficznej (CAF). W 1967 roku został laureatem konkursu World Press Photo.

Dorobek fotograficzny Anatola Weczera, na który składa się ponad 10 tysięcy, często unikatowych, fotografii, stanowi bezcenny zapis trzydziestoletniej historii polskiego Szczecina. Obecnie zdjęcia te znajdują się w zbiorach Książnicy Pomorskiej oraz w zbiorach Archiwum Państwowego w Szczecinie.

Zmarł 11 lipca 1983 roku w Szczecinie. Został pochowany na Cmentarzu Centralnym (kw. 44A-2-80).Szczecin w obiektywie Anatola Weczera

(ze zbiorów Archiwum Państwowego w Szczecinie)Wystawy

Album z fotografiami Anatola Weczera (oprac. Paweł Knap)Publikacje

  • 2011Szczecin w obiektywie Anatola Weczera (oprac. Paweł Knap), Wydawnictwo Walkowska, SzczecinO Anatolu Weczerze

  • (...) Był człowiekiem tak zwanej starej daty, przywiązanym do zasad, a więc rzetelności, punktualności, fachowości, rzeczy dziś niemal zupełnie zapomnianych. Ta jego „starodatowość” przejawiała się jeszcze w ubiorze. Nie pamiętam, aby kiedykolwiek pojawił się publicznie w swetrze, koszuli czy też innym , swobodniejszym stroju. Gustował w solennych garniturach, koszulach zapiętych pod szyję i krawatach. Nienaganny strój to był jego znak firmowy, po którym można go było rozpoznać z daleka, gdyż garniturowi niezmiennie towarzyszył aparat fotograficzny. Nigdy się nie unosił, wręcz szokował uprzejmością. (Piotr Zieliński, Okruchy pamięci. Szczeciński alfabet wspomnień, s. 180.)Bibliografia

IES64.png
Autor opracowania: Andrzej Androchowicz