Franz Hoffmann

Z Encyklopedia Pomorza Zachodniego - pomeranica.pl
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Franz Hoffmann
profesor i dyrektor gimnazjalny
Data urodzenia 11 kwietnia 1875
Miejsce urodzenia Lotyń koło Okonka
Data śmierci 16 czerwca 1927 roku.
Miejsce śmierci Białogard
Lata działalności 1902-1927
Narodowość niemiecka


Franz Hoffmann (1875-1927) – niemiecki profesor i dyrektor gimnazjalny

Żyiorys

Franz Julius Hoffmann urodził się 11 kwietnia 1875 r. w Lotyniu (niem. Lottin), koło Okonka (niem. Ratzebuhr), jako syn nadzorcy traktu w Okonku.

Od roku 1887 uczęszczał do Königliche Fürstin-Hedwig-Gymnasium w Szczecinku (niem. Neustettin), które ukończył po otrzymaniu świadectwa dojrzałości 14 marca 1894 r.

Studiował filologię klasyczną i teologię na uniwersytecie w Berlinie i w Greifswaldzie. Tam też 25 kwietnia 1900 roku zdał egzamin państwowy, który uprawniał go do nauczania języków – łaciny, greki i hebrajskiego oraz religii w szkołach gimnazjalnych.

Roczne seminarium odbył w latach 1900-1901 w Städtische Gymnasium, der Realschule und der Vorschule w Słupsku (niem. Stolp). 1 kwietnia 1901 r. rozpoczął roczny okres próbny, pełniąc jednocześnie obowiązki nauczyciela pomocniczego (Hülfslehrer) w Königliche und Gröningschen Gymnasium w Stargardzie.

Po zakończeniu w roku 1902 okresu próbnego został zatrudniony jako nauczyciel pomocniczy w Realprogymnasium w Wolinie. Skąd 1 października 1904 r. został przesunięty do Königliche und Gröningschen Gymnasium w Stargardzie na stanowisko profesora gimnazjalnego (Oberlehrer).

Powierzono mu nauczanie religii we wszystkich klasach, często też łączonej z nauką języka hebrajskiego w klasach drugich, dalej grekę w klasie drugiej i trzeciej, łacinę w klasach trzeciej i czwartej, poza tym - język niemiecki, historię i geografię od klasy czwartej do szóstej oraz gimnastykę w klasie trzeciej. Od roku 1905 roku nadzorował szkolną bibliotekę. Jako wychowawca sprawował opiekę głównie w klasach trzeciej i czwartej.

24 czerwca 1913 r. otrzymał tytuł profesora, zaś 22 lipca tego samego roku nadano mu godność Radcy IV Klasy (Räte IV. Klasse). Jeszcze w tym samym roku 1 października rozpoczął pracę w König Wilhelms-Gymnasium w Szczecinie. W roku 1914 został wybrany na dyrektora Städtische Gymnasium w Białogardzie (niem. Belgard), które miał objąć 1 października. I choć przez krótki czas uczył w König Wilhelms-Gymnasium, to osiągał znakomite wyniki jako nauczyciel języków - łaciny, greki i niemieckiego i wychowawca klas pierwszej i drugiej oraz połączonego z gimnazjum Pädagogische Seminar.

Wybuch pierwszej wojny światowej uniemożliwił Hoffmanowi objęcie stanowiska dyrektora. Został powołany do służby wojskowej jako porucznik rezerwy, obejmując dowodzenie batalionem Landsturm Bromberg I. 2 września 1918 r. odznaczono go Orderem Krzyża Żelaznego II Klasy (Eisernes Kreuz II. Klasse).

Po zakończeniu pierwszej wojny światowej powrócił do Białogardu, gdzie ponownie powierzono mu stanowisko dyrektora Städtische Gymnasium.

Franz Julius Hoffmann zmarł w Białogardzie 16 czerwca 1927 r.

Bibliografia

  • Festschrift zur Dreihundertjahrfeier des Staatlichen Und Gröningschen Gymnasiums Stargard i. Pom. Am 12. März 1931. Stargard Pom. [1931], s. 53.
  • Jahresbericht des König-Wilhelms-Gymnasiums zu Stettin über das Schuljahr Ostern 1913/14. Stettin 1914, s. 13.

Linki zewnętrzne