Jacob Joachim Rango

Z Encyklopedia Pomorza Zachodniego - pomeranica.pl
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Jacob Joachim Rango
kołobrzeski patrycjusz
Data urodzenia 26 lutego 1660
Miejsce urodzenia Kołobrzeg
Data śmierci 9 sierpnia 1679
Miejsce śmierci Szczecin
Miejsce spoczynku kościół Mariacki w Kołobrzegu
Narodowość niemiecka


Jacob Joachim Rango (Range) (1660-1679) – kołobrzeski patrycjusz.

Życiorys

Jacob Joachim Rango urodził się 26 lutego 1660 roku w Kołobrzegu. Był synem Martina Rango, kołobrzeskiego rajcy i patrycjusza, nadwornego adwokata na brandenburskim Pomorzu. Swoją edukację rozpoczął w domu, pod okiem Michaela Listicha, pastora w Dobrzycy.
W latach 1670-1673 uczył się w liceum miejskim, którego rektorem był Valerius Jasche. Następnie kształcił się w Akademii Rycerskiej, do której uczęszczali synowie bogatej szlachty, a w której uczono fechtunku, jazdy konnej, języka francuskiego i tańca. W czerwcu 1677 roku przyglądał się przygotowaniom armii brandenburskiej do oblężenia Szczecina. Od wiosny 1679 roku był słuchaczem nadwornego adwokata i poety Christiana Knittela. W drodze na zagraniczny uniwersytet zatrzymał się w Szczecinie u wuja Konrada Tiburtiusa Rango (20 lipca). 5 sierpnia zaczął uskarżać się na bóle głowy, następnego dnia dostał dreszczy. Mimo pomocy lekarskiej udzielonej przez Johanna Leonarda Schleicha oraz Daniela Gottfrieda Kluga, młody Rango zmarł 9 sierpnia 1679 roku w Szczecinie, pochowany 14 marca 1680 roku w kościele Mariackim w Kołobrzegu.

Bibliografia

  • Grab-Schrifften und Trost-Worte Uber den fruhzeitigen [...] Abscheid des [...] Herrn Jacob Joachim Rangens […]. Colberg: Röder, [1680].
Logo pomeranica.jpg
Autor opracowania: Agata Michalska