Komunikacja autobusowa w Szczecinie

Z Encyklopedia Pomorza Zachodniego - pomeranica.pl
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania


Wikipedia.jpg
Artykuł może zawierać treści pochodzące z Wikipedii.

Komunikacja autobusowa w Szczecinie - szczecińska sieć autobusowa obejmuje 67 linii (w tym dwie turystyczne, sezonowe oraz 2 tymczasowe) na obszarze miasta Szczecina, miasta i gminy Police oraz częściowo gmin: Kołbaskowo i Dobra. Na zlecenie Zarządu Dróg i Transportu Miejskiego w Szczecinie obsługą linii dziennych zajmują się 3 spółki: Szczecińskie Przedsiębiorstwo Autobusowe „Klonowica” (SPAK), Szczecińskie Przedsiębiorstwo Autobusowe „Dąbie” (SPAD) i Szczecińsko-Polickie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne (SPPK). Linie nocne oprócz powyższych obsługuje także PKS Szczecin. Obecnie autobusy stacjonują w czterech zajezdniach - każda spółka ma własną.

Po 1989 r.

30 kwietnia 1991 r. WPKM podzielone zostało na 3 odrębne przedsiębiorstwa w Szczecinie, Stargardzie Szczecińskim i Świnoujściu. W tym samym roku utworzono linie pospieszne: A kursującą na trasie linii 65 (wydłużoną do Osiedla Bukowego), B na trasie linii 71 oraz C na trasie Plac Rodła - Osiedle Kasztanowe i jednocześnie skrócono trasy 65 i 71 z Basenu Górniczego na Prawobrzeże. W kolejnych latach uruchomiono linie D i E jako wspomagające dla A i B oraz linię F kursującą na trasie linii 107. W listopadzie 1993 r. wprowadzono reformę biletową - zlikwidowaną taryfę liniową, którą zastąpiono taryfą czasową. W 1995 i 1998 r. zakupiono w sumie 80 autobusów w:Volvo B10MA, które zaczęły zastępować Ikarusy. W tym samym czasie do obsługi linii wprowadzono także Jelcze 120M i Autosany H6. 1 grudnia 1996 r. zlikwidowano nocną komunikację tramwajową zastąpioną przez nową sieć obsługiwaną wyłącznie autobusami (oznaczenie od 1 lipca 1997 od 501 do 516, później wprowadzono także linię 517). W tym samym roku z MZK Szczecin wydzielono Szczecińsko-Polickie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne (Zaj. Police, obsługujące głównie linie w Policach oraz łączące miasto ze Szczecinem), a 2 lata później kolejne dwie spółki: SPA „Klonowica” (linie na Lewobrzeżu) i SPA „Dąbie” (linie na Prawobrzeżu). W 1998 r. SPPK zakupiło 11 nowych autobusów marki MAN - były to pierwsze w Szczecinie i Policach autobusy niskopodłogowe. W kolejnych latach na ulicach miasta pojawiły się także MAN-y różnych typów - nowe i używane z Oslo oraz różnych niemieckich miast, w 2005 r. SPAD zakupiło także 2 nowe autobusy w:Solaris Urbino, zaś 4 kolejne autobusy tego producenta, wyjechały na ulice prawobrzeża na początku 2008 roku. W 1998 r. po otwarciu centrum handlowego King Cross (ob. Ster) na Gumieńcach uruchomiono pierwszą bezpłatną linię autobusową. Ta i wszystkie później uruchomione linie bezpłatne mają oznaczenie od 701 wzwyż i są obsługiwane przez SPAK, PKS Szczecin i w:PKS Gryfice. 1 stycznia 2002 r. utworzono Zarząd Dróg i Transportu Miejskiego, który pełni nadzór nad m.in. komunikacją miejską. W 2003 r. uruchomiono pospieszną linię G na trasie Plac Rodła - Zdunowo Szpital oraz zreformowano linie nocne nadając im nową numerację od 521 do 534. W grudniu 2006 r. na ulicach pojawił się ostatni Ikarus 280 należący do SPPK.

Komunikacja autobusowa w Szczecinie nadal w większości spełnia pierwotne założenia uzupełniając sieć tramwajową tam, gdzie ona nie dociera.

Sytuacja obecna i plany na przyszłość

We wszystkich trzech spółkach autobusowych (SPAK, SPAD i SPPK) jak również w Tramwajach Szczecińskich (daw. MZK Szczecin) obsługującym tramwaje, od około 2005 r. zauważalny jest problem polegający na braku kierowców (oraz motorniczych), głównie z powodu wyjazdów do pracy za granicę.

W 2007 r. SPA Dąbie i SPPK ogłosiły przetargi na zakup nowego taboru, a w najbliższym czasie to samo (w formie leasingu) planuje zrobić SPA Klonowica. Z powodu braku większych środków będzie to jedynie kilka sztuk. Dzięki zakupom SPPK będzie mogło wycofać z eksploatacji Jelcze M11 i 120M. Od 2004 r. z powodzeniem spółki kupują tabor używany z Europy Zachodniej (głównie z Niemiec i Norwegii). Dzieje się tak z powodu braku środków na dużo droższe nowe autobusy. Kursujące po Szczecinie używane pojazdy mają od 8 do 15 lat (nie biorąc pod uwagę zakupionych po roku od wyprodukowania pojazdów MAN SG313 przez spółkę SPPK).

Zajezdnie

Tabor

Najbardziej liczebną grupą pojazdów są w Szczecinie autobusy MAN oraz Volvo różnego typu. Nieliczną grupę stanowią także marki w:Autosan i w:Solaris Urbino. W szybkim tempie za sprawą zakupów pojazdów używanych spada liczba wysłużonych autobusów w:Jelcz.

Linie

Obecnie po Szczecinie i Policach na zlecenie ZDiTM kursują 62 linie autobusowe. Kolorem pomarańczowym oznaczone są linie kursujące na zmienionej trasie, niebieskim linia tymczasowa, a szarym linie zawieszone.

Trasy linii turystycznych

Co roku (lipiec i sierpień) kursują 2 autobusowe linie turystyczne obsługiwane taborem historycznym. Linia 50 ma trasę okrężną, zaś linia 100 kursuje na trasie Szczecin - Police. Przebieg tras co roku jest inny. W wakacje 2008 r. linie nie kursowały.

Zobacz też

Linki zewnętrzne

200px-Commons-logo.svg.png200px-Nuvola apps important.svg.png Artykuł z Internetowej Encyklopedii Szczecina znajduje się w trakcie weryfikacji i oczekuje na ewentualne uzupełnienie bibliografii i/lub dostosowanie do standardów Encyklopedii Pomorza Zachodniego