Tadeusz Strzelczyk

Z Encyklopedia Pomorza Zachodniego - pomeranica.pl
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Tadeusz Strzelczyk
urzędnik państwowy
brak zdjecia
Data urodzenia 14 maja 1934
Miejsce urodzenia Warszawa


Tadeusz Strzelczyk (ur. 1934) – pracownik Zachodniopomorskiego Urzędu Wojewódzkiego w Szczecinie, autor kroniki województwa szczecińskiego i UW, publicysta

Życiorys

Tadeusz Strzelczyk urodził się 14 maja 1934 roku w Warszawie na Saskiej Kępie. Jego ojciec był ogrodnikiem. Wkrótce po zakończeniu II wojny światowej, w związku z brakiem możliwości dalszego zatrudnienia w Warszawie, rodzina Strzelczyków wyjechała na Ziemie Odzyskane. Najpierw do Gryfina, a w 1946 roku do Szczecina.

Ukończył gimnazjum w Dąbiu, a w 1952 roku Liceum Statystyczne w Szczecinie. W tym samym roku z przymusowego nakazu rozpoczął pracę w Wydziale Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej ówczesnego Prezydium Wojewódzkiej Rady Narodowej w Szczecinie. W latach 1961-2016 był zatrudniony na stanowisku starszego inspektora wojewódzkiego w Wydziale Organizacyjno-Prawnym (obecnie Biuro Organizacji i Kadr). W ciągu kilkudziesięciu lat zajmował się organizacją, zakresem działania i zasadami funkcjonowania Urzędu i administracji zespolonej (statut, regulamin Urzędu itp.). Pracując, ukończył studia administracyjne na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Swoje długoletnie zainteresowania wykorzystał przy pisaniu kronik. Początkowo prowadził kronikę Wydziału Organizacyjno-Prawnego. Po reformie administracyjnej kraju w 1975 roku rozpoczął pracę nad kronikami Urzędu Wojewódzkiego, w których uwiecznił najważniejsze wydarzenia województwa szczecińskiego oraz Urzędu. Do 1981 roku opracował kilka woluminów kronik. Podczas prac konserwacyjnych nad figurą marynarza, wieńczącą jedną z wież Urzędu, w głowie rzeźby umieścił akt z opisem okoliczności zdjęcia figury, jej remontu i ponownego wciągnięcia na wieżę. W 2016 roku opublikował książkę Organizacja administracji wojewódzkiej na obszarze Pomorza Zachodniego w latach 1945-2011.

Na emeryturę odszedł 31 sierpnia 2016 roku, będąc prawdopodobnie pracownikiem rządowej administracji wojewódzkiej w Polsce o najdłuższym, bo 64-letnim stażu pracy.

Prywatnie zajmuje się kolekcjonowaniem albumów i publikacji na temat dawnego Szczecina. Jest autorem unikatowej kroniki rodzinnej, liczącej ponad 30 tomów. Swoje felietony na temat historii i zabytków Szczecina publikował m.in. w szczecińskiej edycji „Gazety Wyborczej”. Blisko współpracuje z Portalem Miłośników Dawnego Szczecina sedina.pl oraz z Internetową Encyklopedią Szczecina, w których zamieszcza liczne, wykonane na przestrzeni kilkudziesięciu lat, fotografie miasta. Jest miłośnikiem muzyki.

Żonaty z Marią. Córka Elżbieta jest inżynierem o specjalności konstrukcje budowlane i inżynierskie.

Z archiwum Tadeusza StrzelczykaOdznaczenia

  • 1954Odznaka Honorowa Gryfa Pomorskiego
  • 1969 – Srebrny Krzyż Zasługi
  • 1974 – Złoty Krzyż Zasługi
  • 1984 – Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski
  • 2002 – kryształowy medal Urzędu Służby Cywilnej „Za pół wieku służby państwu i obywatelom”
  • 2003 – Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia PolskiZobacz takżeBibliografia

  • Andrzej Kraśnicki jr, Tutaj zawsze było dość roboty, „Gazeta Wyborcza Szczecin” z dn. 18 marca 2009
  • Andrzej Kraśnicki jr, Wspomnienia najstarszego urzędnika Urzędu Wojewódzkiego, Portal Sedina

Inne


Logo pomeranica.jpg
Autor opracowania: Andrzej Androchowicz