Zaleskie Łęgi

Z Encyklopedia Pomorza Zachodniego - pomeranica.pl
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Zaleskie Łęgi
Zaleskie Łęgi
Zrób zdjęcie tego miejsca: Pomóż nam
Nazwa niemiecka Blockhaussches Bruch
Akwen

Geolokalizacja: 53.387219,14.583063

Zaleskie Łęgi (niem. Blockhaussches Bruch) – największa wyspa na obszarze Międzyodrza.

Położenie

Administracyjnie leży w Szczecinie w obrębie dzielnicy Śródmieście i zajmuje około 1100 ha. Jest zamieszkana przez ok. 400 mieszkańców wyłącznie w ciągu ul. Gdańskiej. Zaleskie Łęgi od wschodu opływa Odra Wschodnia (Regalica), od południa Kanał Odyńca (Kanał Leśny), od zachodu Regaliczka i Kanał Rybny, a od północy Parnica. W zachodniej części wyspy znajduje się Jezioro Portowe, a we wschodniej Zatoka Brynecka. Ponadto wyspa jest poprzecinana wieloma niewielkimi ciekami wodnymi (np. Brynecki Nurt, Francuski Rów).

Gospodarka

Północna część wyspy jest silnie przekształcona przez przemysł. W północno-wschodniej części wyspy znajduje się najważniejsza część Portu Szczecin, Basen Górniczy. Składa się on z 6 basenów i 16 nabrzeży. Przez Przekop Mieleński Basen Górniczy ma połączenie z torem wodnym Szczecin-Świnoujście. Basen Górniczy jest wykorzystywany do przeładunku paliw, węgla, rud i fosfatów. Terminal węglowy w Szczecinie posiada wywrotnicę wagonową o zdolności przeładunkowej 1.000 t/h, żurawie o udźwigu do 16 t oraz powierzchnię składową z możliwością składowania 200 tys. ton. Nad Regalicą zlokalizowane jest nabrzeże przystosowane do przeładunku drewna oraz skład piasków i żwirów. Na Zaleskich Łęgach działa Elektrownia Szczecin i Stocznia Remontowa Parnica.

Transport

Z racji swojego położenia Zaleskie Łęgi są naturalnym łącznikiem między Szczecinem a resztą kraju. Spowodowało to powstanie znacznej liczby mostów. Są to

oraz nieczynne od 2008:

Ponadto na Zaleskich Łęgach znajduje się Estakada Pomorska.

Przez wyspę biegnie odcinek drogi krajowej nr 10 łączący Szczecin z Bydgoszczą, Toruniem i Warszawą. Znajduje się on w ciągu ul. Gdańskiej. W południowej części wyspy, nad Kanałem Leśnym biegnie ul. Autostrada Poznańska (w:DK31). W związku z rosnącym natężeniem ruchu planowane jest jej poszerzenie i dostosowanie do wymogów drogi ekspresowej[1]. W dalszej przyszłości przez Zaleskie Łęgi ma przebiegać trzeci ciąg komunikacyjny łączący prawobrzeżny i lewobrzeżny Szczecin (ul. Nowogdańska). W północno-zachodniej części wyspy ul. Gdańska rozgałęzia się na ul. Energetyków oraz Trasę Zamkową im. P. Zaremby (DW115), które są głównymi arteriami wlotowymi i wylotowymi do centrum Szczecina. We wschodniej części wyspy ul. Gdańska rozgałęzia się na ul. Przestrzenną i ul. Eskadrową, które prowadzą do prawobrzeżnego Szczecina.

Ulicą Gdańską jeżdżą tramwaje linii nr 2, 7 i 8. W pobliżu Basenu Górniczego zlokalizowana jest pętla tramwajowa i autobusowa. Linia tramwajowa ma zostać zastąpiona przez linię szybkiego tramwaju, który połączy dzielnice Zachód, Śródmieście i Prawobrzeże.

Przez Zaleskie Łęgi prowadzą linie kolejowe do Szczecina Głównego, Niemiec, Wrocławia, Stargardu Szczecińskiego i Goleniowa. Istnieją także linie kolejowe prowadzące na Łasztownię i do wszystkich części Portu Szczecin. W zachodniej części wyspy zbudowano duży dworzec osobowo-towarowy Szczecin Port Centralny, który jest głównym dworcem towarowym obsługującym Port Szczecin.

Na wyspie wybudowano także stację postojową składów pasażerskich Szczecin Zaleskie Łęgi.

Przyroda

Na Zaleskich Łęgach znajduje się zespół przyrodniczo-krajobrazowy „Zaleskie Łęgi”.

Przypisy

Bibliografia