Zbigniew Zalewski

Z Encyklopedia Pomorza Zachodniego - pomeranica.pl
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Zbigniew Zalewski
Przewodniczący Rady Miasta, Wiceprezydent Szczecina
brak zdjecia
Zbigniew Zalewski
Data urodzenia 26 marca 1939
Miejsce urodzenia w:Gniezno
Tytuły i nagrody dr inż.
Narodowość polska


Zbigniew Kazimierz Zalewski (ur. 25 listopada 1949 w Gnieźnie – działacz „Solidarności” i prawicowy polityk lokalny; Wiceprezydent Szczecina, Przewodniczący Rady Miasta II Kadencji, wiceprzewodniczący Sejmiku Województwa Zachodniopomorskiego; dyrektor oddziału ZUS w Szczecinie i Gorzowie Wielkopolskim. Nauczyciel akademicki, wykładowca Akademii Morskiej w Szczecinie; wieloletni prezes Zachodniopomorskiego Okręgowego Związku Żeglarskiego.

Życiorys

Okres PRL

Urodził się 25 listopada 1949 w Gnieźnie. Studiował matematykę w Poznaniu, gdzie na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza uzyskał dyplom magistra[1].

W Szczecinie mieszka od 1971 roku – trwale związał się z Wyższą Szkołą Morską (WSM) (obecnie Akademia Morska). W 1980 uzyskał tytuł doktora nauk matematycznych. Ukończył Wydział Nawigacji WSM (1986), uzyskując dyplom inżyniera nawigatora. W trakcie prowadzonej działalności naukowej i dydaktycznej otrzymał wiele nagród rektorskich oraz ministerialnych. Jest autorem wielu publikacji naukowych. Specjalizuje się w dyscyplinach: technika nawigacji, matematyka, zastosowanie matematyki. Pracuje na Wydziale Mechanicznym Akademii Morskiej (był jego prodziekanem), w Katedrze Fizyki [2]; kierował Zakładem Matematyki. Jest także autorem szeregu publikacji dotyczących problemów samorządowych.

W latach 19751990 współorganizował olimpiady matematyczne dla uczniów szkół średnich województwa szczecińskiego.

III Rzeczpospolita

W okresie 19891991 przewodniczył Komisji Zakładowej NSZZ Solidarność” w Wyższej Szkole Morskiej i współpracował ze strukturami Komitetu Obywatelskiego „Solidarność”, a następnie współpracował z Porozumieniem Centrum.

29 kwietnia 1991 został powołany przez Radę Miasta na stanowisko Wiceprezydenta Miasta d/s Społecznych[3].

Od 1992 roku pełnił funkcję wiceprezesa Związku Miast i Gmin Morskich. W tym czasie został też prezesem Zachodniopomorskiego Okręgowego Związku Żeglarskiego w Szczecinie. Na stanowisko to był wybierany wielokrotnie[4].

W 1994 roku został Przewodniczącym Rady Miasta – pełnił tę funkcję do 1998.

W 1995 został prezesem Stowarzyszenia Samorządowego „Forum 2000”.

W latach 19992002 był dyrektorem oddziału ZUS Szczecinie, a jednocześnie (od 1998) pełnił funkcję wiceprzewodniczącego sejmiku wojewódzkiego[5].

W wyborach samorządowych 2002 zdecydował się kandydować na stanowisko prezydenta miasta[6], lecz wybory wygrał Marian Jurczyk.

W roku 2004 został szefem rady konsultacyjnej prezydenta Mariana Jurczyka. Został także pełnomocnikiem okręgowego związku żeglarskiego, a także Miasta, ds. organizacji prestiżowego zlotu żaglowców Tall Ship’s Races 2007.

W sierpniu 2005 został powołany na stanowisko wiceprezydenta Szczecina przez Mariana Jurczyka (pełnił tę funkcję do 2007). Odpowiadał za sprawy z zakresu polityki mieszkaniowej, gospodarowania mieniem oraz kultury fizycznej i sportu, w tym[7]:

  • opracowanie zasad polityki mieszkaniowej,
  • gospodarowanie zasobem mieszkaniowym,
  • budownictwo komunalne,
  • ład budowlany,
  • gospodarkę nieruchomościami zabudowanymi i niezabudowanymi,
  • administrację geodezyjną i kartograficzną,
  • kulturę fizyczną i sport,
  • udzielanie zamówień publicznych, w zakresie związanym z powierzonymi zadaniami,
  • merytoryczny nadzór nad spółkami z udziałem miasta, w zakresie związanym z powierzonymi zadaniami.

Był zwolennikiem wyłączenia zamknięcia dla ruchu samochodowego Arterii Nadodrzańskiej pomiędzy Trasą Zamkową a Dworcem Morskim[8].

W tym czasie został też, z ramienia Miasta, wiceprzewodniczącym rady nadzorczej Zarządu Morskich Portów Szczecin-Świnoujście. 31 maja 2004 został aresztowany (jak się później okazało - niesłusznie) w aferze związanej z rozbudową portu[9] i spędził 3 miesiące w areszcie (do 25 sierpnia 2004) - we wrześniu 2007 został prawomocnie uniewinniony[10].

Dyr. Zbigniew Zalewski

Z ramienia okręgowego Związku Żeglarskiego, 11 lipca 2007, został członkiem Zespołu Ekspertów ds. Gospodarki Morskiej Marszałka Województwa Zachodniopomorskiego[11].

Od 8 października 2007, po wygraniu konkursu ogłoszonego przez Prezesa ZUS w Warszawie, rozpoczął pracę na stanowisku dyrektora Oddziału Wojewódzkiego Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w Szczecinie[12]. Po odwołaniu (wskutek zmian politycznych) - od 19 lutego 2008 pełnił funkcję dyrektora lubuskiego Oddziału ZUS w Gorzowie Wielkopolskim [13], a od 26 października 2009 – znów w Szczecinie. Obecnie (2012) nadal pełni funkcję dyrektora oddziału ZUS w Szczecinie.

Żona Zbigniewa Zalewskiego, Maria Zalewska, jest dyrektorem Liceum Ogólnokształcącego nr VI w Szczecinie.

Przypisy


Źródła

  • Tadeusz Białecki (red.): Encyklopedia Szczecina, T2 (P-Ż), Wyd. US-Instytut Historii, Szczecin 2000, s. 674, ISBN 83-87341-45-2

Zobacz też

Linki zewnętrzneIES64.png
Autor opracowania: Wojciech Banaszak