Stanisław Brychcy

Z Encyklopedia Pomorza Zachodniego - pomeranica.pl
Skocz do: nawigacja, szukaj
Stanisław Brychcy
operator filmowy
brak zdjecia
Data urodzenia 13 listopada 1955
Miejsce urodzenia Szczecin
Data śmierci 31 stycznia 2015
Miejsce śmierci Myślibórz
Miejsce spoczynku Cmentarz Centralny w Szczecinie (kw. 87D-12-11)
Lokalizacja grobu zobacz na mapie


Stanisław Brychcy (1955-2015) – operator filmowy

Życiorys

Stanisław Brychcy urodził się 13 listopada 1955 roku w Szczecinie. Po ukończeniu w 1976 roku Technikum Chemicznego podjął pracę w szczecińskim Ośrodku Telewizyjnym. Początkowo pracował jako asystent operatora filmowego. Był wychowankiem wybitnego operatora Janusza Pietrzykowskiego. Po jego śmierci w 1981 roku pracował jako samodzielny operator. Był twórcą wielu filmów dokumentalnych powstałych w OTV Szczecin. Filmy realizował m.in. z Andrzejem Androchowiczem i z Włodzimierzem Kaczmarkiem. Był autorem zdjęć filmowych do cyklicznych programów - Telewizyjnego Technikum Rolniczego, Opowieści bałtyckich, Magazynu morskiego, magazynów Zawsze po 21.00 i Ekspresu reporterów. Na taśmie filmowej utrwalał najważniejsze wydarzenia w Szczecinie i na Pomorzu Zachodnim, m.in. rejestrował okoliczności towarzyszące powstaniu i działalności „Solidarności”, stanowi wojennemu czy imprezom kulturalnym np. festiwalowi FAMA w Świnoujściu. Od lat przygotowywał codzienne relacje filmowe do lokalnej „Kroniki”. Wiele materiału poświęconego ludziom morza i pracy na morzu zapisał na taśmie filmowej podczas rejsów na pokładach statków PŻM i PŻB. Osobną kartę w jego twórczości filmowej stanowiła tematyka przyrodnicza. Zrealizował szereg takich filmów na Pomorzu Zachodnim i Ziemi Lubuskiej, m.in. do programów Włodzimierza Kaczmarka Skarby przyrody i Piąta pora roku. Był autorem zdjęć do filmów, które brały udział w Międzynarodowym Festiwalu Filmów Przyrodniczych w Łodzi w 2001 roku.

Współpracował ze szczecińską Wytwórnią Telewizyjno-Filmową ALFA TV, dla której m.in. realizował filmy oświatowe i instruktażowe. Od 2008 roku wraz z rodziną mieszkał w Myśliborzu, gdzie współpracował z regionalną telewizją TVB24.

Zmarł 31 stycznia 2015 roku w Myśliborzu po ciężkiej chorobie. Msza pożegnalna została odprawiona 3 lutego w Myśliborzu. Został pochowany 5 lutego na Cmentarzu Centralnym w Szczecinie (kw. 87D-12-11).

Wybrana filmografiaNa planie filmowymBibliografia

Inne

  • Materiały i fotografie ze zbiorów Agaty Brychcy

Logo pomeranica.jpg
Autor opracowania: Andrzej Androchowicz