Janusz Pietrzykowski

Z Encyklopedia Pomorza Zachodniego - pomeranica.pl
Skocz do: nawigacja, szukaj
Janusz Pietrzykowski
operator filmowy, animator ruchu studenckiego
brak zdjecia
Data urodzenia 23 grudnia 1934
Miejsce urodzenia Kielce
Data śmierci 16 października 1982
Miejsce śmierci Szczecin
Miejsce spoczynku Cmentarz Centralny w Szczecinie (kw.7C-5-9)


Janusz Pietrzykowski (1934-1982) – operator filmowy, animator ruchu studenckiego

Życiorys

Janusz Pietrzykowski urodził się 23 grudnia 1934 roku w Kielcach w rodzinie robotniczej. Po ukończeniu w 1952 roku Technikum Chemicznego w Kielcach, otrzymał nakaz pracy do kopalni węgla kamiennego im. M. Thoreza w Wałbrzychu. Tu przez rok pracował w kopalnianym laboratorium jako technik-chemik.

W 1954 roku wyjechał do Szczecina, gdzie podjął studia na Wydziale Chemicznym Wyższej Szkoły Inżynierskiej (późniejsza Politechnika Szczecińska). W trakcie studiów zorganizował pierwszy w historii miasta studencki Amatorski Klub Filmowy, który prowadził przez osiem lat. W tym czasie nakręcił kilka krótkich filmów. Równocześnie pisał teksty do spektakli Akademickiego Teatrzyku Satyrycznego „Skrzat”. Po studiach krótko pracował jako korektor, a następnie fotoreporter w redakcji „Kuriera Szczecińskiego”.

W kwietniu 1960 roku został zatrudniony na etacie operatora filmowego w Stoczni Szczecińskiej im. A. Warskiego. Jednocześnie rozpoczął pracę w nowo powstałym Doświadczalnym Ośrodku Telewizyjnym w Szczecinie. W początkowym okresie działalności Ośrodka był autorem krótkich (1-3 min) niemych filmów, wykorzystywanych później w programach publicystycznych. Ponadto realizował materiały filmowe dla Telenotatnika, Dziennika Telewizyjnego, Kroniki Szczecińskiej, Kramiku z muzami, Studia młodych. Kręcił także teledyski i fragmenty spektakli teatralnych. Był stałym i ulubionym współpracownikiem Andrzeja Androchowicza, operatorem i autorem zdjęć do większości jego filmów i programów zrealizowanych w Ośrodku TVP w Szczecinie. W 1976 roku, z wynikiem bardzo dobrym, ukończył zaocznie Wydział Operatorski PWSFTViT w Łodzi. Był najlepszym twórcą-dokumentalistą (operatorem) w historii szczecińskiej telewizji, a także nauczycielem i wychowawcą wielu operatorów tego ośrodka. Człowiekiem o licznych zainteresowaniach, pasjach i niemal renesansowej wiedzy.

Zmarł nagle na zawał serca 16 października 1982 roku. Został pochowany na Cmentarzu Centralnym w Szczecinie (kw.7C-5-9).

Wybrana filmografia (operator)

Janusz Pietrzykowski w karykaturze Ludwika Piosickiego (1980)Na planie filmowymNagrody i wyróżnieniaInne nagrody

Protokół z posiedzenia jury I Konkursu Fotograficznego AKF i Komisji Kultury RO ZSP
  • I nagroda (1000 zł) w I Konkursie Fotograficznym AKF i Komisji Kultury RO ZSP za prace Mur i Portret w cieniu (godło RIO), Szczecin (16 grudnia 1958)Odznaczenia

  • 1975 – Medal XXX-lecia PRLCiekawostki

  • W środowisku filmowym zwany „Studzienką” (podczas realizacji jednego z filmów zapatrzony w filmowany obiekt, wpadł do studzienki kanalizacyjnej) lub „Uhu, uhu” (jako namiętny palacz tytoniu, otoczony kłębami dymu, wydawał dźwięki przypominające lokomotywę)BibliografiaLogo pomeranica.jpg
Autor opracowania: Andrzej Androchowicz